Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. ZUS nadal szuka lekarzy orzeczników

31.10.2019 11:29
500 plus dla niepełnosprawnych. W ZUS brakuje lekarzy orzeczników
fot. Shutterstock/H_Ko (ilustracyjne)

Choć program 500 plus dla niepełnosprawnych już ruszył, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadal mierzy się z problemami kadrowymi. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Tylko w październiku zakład opublikował kilkanaście ofert pracy dla lekarzy orzeczników. Chętnych do pracy szukają oddziały w: Chorzowie, Kielcach, Słupsku, Olsztynie, Rzeszowie, Elblągu, Chrzanowie, Wrocławiu, Częstochowie, Lublinie, Płocku, Poznaniu, Rybniku, Kielcach, Bydgoszczy, Legnicy, Bielsku-Białej, Siedlcach, Zielonej Górze i Szczecinie – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”.  Jak dodaje, kandydaci często nie spełniają wymogów formalnych.

ZUS od dłuższego czasu ma problem z lekarzami orzecznikami. Teraz jest on jeszcze widoczniejszy, bo potrzeba ich jeszcze więcej ze względu na nowe świadczenie, czyli 500 plus dla niepełnosprawnych.

– mówi Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich dla dziennika

Eksperci wskazują, że braki kadrowe są wypadkową niedoboru lekarzy w całym systemie ochrony zdrowia. Z wyliczeń OECD wynika, że na tysiąc mieszkańców przypada w Polsce 2,3 lekarza. Jak dodaje dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW, to najgorszy wynik w całej Unii. Dlatego też wakaty na stanowiskach orzeczników nie dziwią.

Zobacz także

Eksperci wskazują, że kwota wynagrodzenia oferowana przez ZUS może nie być konkurencyjna. Choć 9 tysięcy brutto miesięcznie to pensja znacznie wyższa niż średnia krajowa, to prywatne placówki często mają lepsze propozycje dla lekarzy. ZUS mimo braków kadrowych stara się wdrożyć skuteczną organizację pracy.

W celu złagodzenia problemów związanych z niepełną obsadą etatową lekarzy orzeczników ZUS wdrożył wiele rozwiązań organizacyjnych, które mają zapewnić możliwie sprawną obsługę wniosków – zarówno tych dotyczących wydania orzeczenia dla celów świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, jak i w sprawie pozostałych świadczeń. 

– wyjaśnia rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Jak informuje DGP, zakład wprowadza też okresowo pracę w godzinach nadliczbowych i tymczasowo deleguje do orzekania w pierwszej instancji lekarzy – członków komisji lekarskich. Jak podkreśla rzecznik zakładu, nie odnotowano przez to opóźnień przy obsłudze programu 500 plus dla niepełnosprawnych.

Zobacz także

Eksperci są zgodni, że konieczne są zmiany systemowe. Proponują, aby ZUS skorzystał z usług… lekarzy rezydentów.  

Odpowiedzią na bolączki ZUS może być dopuszczenie do orzekania do celów rentowych lekarzy rezydentów. Można też rozważyć wprowadzenie stanowiska pomocnika lekarza orzecznika, który zajmowałby się całą papierologią. Lekarz wówczas jedynie konsultowałby przypadki od strony medycznej. Pomocnik nie musiałby mieć wykształcenia medycznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ZUS wszedł we współpracę z uczelniami, które kształciłyby dla niego odpowiednie kadry. Oczywiście wymaga to zmian w prawie.

– proponuje Lasocki cytowany przez DGP.

500 plus dla niepełnosprawnych

To nowe świadczenie, które adresowane jest do pełnoletnich osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 złotych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku, który dostępny jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i w każdej placówce urzędu.

Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Do wniosku dołącza się także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub o zaliczeniu beneficjenta do danej grupy inwalidzkiej.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”