Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. ZUS poszukuje nawet 200 lekarzy

26.08.2019 08:08
500 plus dla niepełnosprawnych. ZUS szuka lekarzy orzeczników
fot. Shutterstock/VGstockstudio (ilustracyjne)

– Nie będzie opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych ani w wydawaniu orzeczeń i decyzji – zapewnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

500 plus dla niepełnosprawnych rusza 1 października. Od tego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie rozpatrywanie wniosków o świadczenia dla osób niesamodzielnych.

Jak dodaje Gertruda Uścińska dla PAP, ZUS będzie potrzebował wsparcia dodatkowych lekarzy orzeczników, ale nie opóźni to procedur.

Z szacunków ZUS wynika, że od października tego roku do marca przyszłego roku wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet około 850 tysięcy osób.

ZUS szuka lekarzy

Nawet 600 tysięcy osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali, czy są oni niezdolni do samodzielnej egzystencji.

Zwróciła uwagę, że w najbliższych miesiącach ZUS będzie miał do czynienia z koniecznością wydania bardzo dużej liczby orzeczeń lekarskich.

„Będzie to skala dotychczas niespotykana. W ZUS zatrudnionych jest ponad 600 lekarzy, którzy orzekają dla celów przyznawania świadczeń i kontrolują prawidłowość zwolnień lekarskich. Będziemy chcieli pozyskać do współpracy co najmniej 200 dodatkowych lekarzy” – powiedziała prezes ZUS.

Jak uzyskać 500 plus dla niepełnosprawnych?

O świadczenie będą mogły ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Niezbędne jest wówczas orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy albo o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub o całkowitej niezdolności do służby. Warunkiem jest też, by suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekraczała 1600 złotych.

Zobacz także

Niepełnosprawni otrzymają 500 plus po złożeniu wniosku do ZUS. Organ w pierwszych dwóch miesiącach ma 60 dni na rozpatrzenie wniosków. Po tym okresie będzie wydawał decyzje w terminie 30 dni.

 RadioZET.pl/PAP