Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Złożono ponad 200 tysięcy wniosków

01.10.2019 10:36
Ruszył program 500 plus dla niepełnosprawnych
fot. Shutterstock/ Pavlovska Yevheniia (ilustracyjne)

1 października wchodzą w życie przepisy o dodatkowym świadczeniu dla niepełnosprawnych. Choć Zakład Ubezpieczeń Społecznych dziś rozpoczął rozpatrywanie wniosków, zainteresowani mogli je przesyłać już od września.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

– To świadczenie po raz pierwszy trafia do osób niesamodzielnych. Te osoby, które są w najtrudniejszej sytuacji, ale także „najmniej widoczne”, do tej pory były pomijane, jeśli chodzi o jakieś specjalne dedykowane im świadczenia – mówił na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny.

Zgodnie z założeniami resortu potencjalnych beneficjentów tego świadczenia jest nawet 800 tysięcy.

Zobacz także

Jak dodał wiceminister w radiowej Jedynce, do urzędów wpłynęło już ponad 200 tysięcy wniosków o 500 plus. 160 tysięcy trafiło do ZUS, a 45 tysięcy wniosków przesłano do KRUS, czyli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak szacuje wiceminister, połowa wnioskodawców spełnia warunki potrzebne do otrzymania 500 plus.

Szacowaliśmy, że około 800 tysięcy osób jest uprawnionych do świadczenia, oczywiście część osób złoży także na wszelki wypadek, mimo że się nie kwalifikują, więc może być ich więcej. Nie zmienia to faktu, że wśród tych wniosków, które są złożone, ZUS szacuje, że prawie 49 proc. już kwalifikuje się.

dodał Michałkiewicz.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jakie uzyskać świadczenie?  

Świadczenie adresowane jest do pełnoletnich osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 złotych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku, który dostępny jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i w każdej placówce urzędu.

Zobacz także

Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Do wniosku dołącza się także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub o zaliczeniu beneficjenta do danej grupy inwalidzkiej.

Wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych
fot. ZUS

Jeśli osoba wnioskująca ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej, wówczas powinna także dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.

Jak długo trzeba będzie czekać na decyzję?

Pierwsze miesiące będą pracowite dla urzędników w ZUS. Dlatego też urząd będzie miał 60 dni na rozpatrzenie wniosków nadesłanych we wrześniu czy w październiku. Po upływie dwóch miesięcy urząd będzie działał sprawniej i wyda decyzję w terminie 30 dni od daty dostarczenia wniosku.

WAŻNE! Urząd przypomina, by uzupełnić wniosek o dane kontaktowe do wnioskodawcy. Wówczas ZUS będzie mógł szybciej wezwać zainteresowanego na badania lekarskie.

Zobacz także

Jak przypomina urząd, z punktu widzenia czasu rozpatrywania wniosku istotne jest pozostawienie wraz z wnioskiem telefonu kontaktowego, tak by ZUS mógł jak najszybciej wezwać na badanie do lekarza orzecznika. To może znacząco przyspieszyć czas wydania decyzji. ZUS będzie zapraszał na badania już od pierwszych dni października.
Tymczasem, jak donoszą media, w urzędzie brakuje rąk do pracy.

ZUS szuka lekarzy orzeczników

Opinia lekarza orzecznika jest niezbędna w procedurze przyznania świadczenia. Lekarz potwierdza stan zdrowia i wystawia zaświadczenie o ewentualnej niezdolności do samodzielnej egzystencji. I tu pojawia się problem – informuje Money.pl. Tych ludzi brakuje.

Zobacz także

Jak donosi portal, zakład oferuje nawet 10 tys. zł lekarzom, którzy zostaną orzecznikami, ale chętnych brakuje. Jak wynika z informacji money.pl, z marszu ZUS zatrudniłby 200 lekarzy orzeczników, choć miejsce do pracy byłoby nawet dla 400 osób. ZUS oferuje elastyczne godziny pracy i możliwość łączenia etatów. Mimo takich warunków mało kto chce współpracować z zakładem.

RadioZET.pl/polskieradio.pl/money.pl