Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Rząd uchwalił projekt ustawy

09.07.2019 13:10
500 plus dla niepełnosprawnych. Rząd uchwalił projekt ustawy. Kto dostanie? Od kiedy?
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Rząd uchwalił projekt ustawy o świadczeniu 500 plus dla niepełnosprawnych. Pieniądze miałyby być wypłacane od października.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus dla niepełnosprawnych pod koniec maja tego roku zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Po tym, jak we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, nowe przepisy trafią pod obrady Sejmu.

- Odpowiedzialny rozwój gospodarczy to taki rozwój, który nikogo nie pozostawia samemu sobie, nikogo nie pozostawia w tyle – wskazywał premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji.

Premier na konferencji po posiedzeniu rządu przekazał, że świadczenie uzupełniające początkowo obejmie osoby, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności.

Szacujemy, że program będzie obejmował w pierwszym okresie około 300 tysięcy osób, ale w kolejnych, w związku z orzecznictwem, które będzie weryfikowało tę grupę osób (...), mogą się pojawić kolejne 100 tysięcy, 200 tysięcy, może nawet więcej tysięcy naszych rodaków

Mateusz Morawiecki, premier

- Dzisiaj nie mamy pełnej wiedzy, co do dokładnej liczby osób, ale mamy przybliżoną wiedzę i w związku z tym byliśmy w stanie zabezpieczyć środki na ten cel – dodał premier.

500 plus dla niepełnosprawnych - jak będzie finansowane?

- Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie finansowane z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - poinformowałMorawiecki. 

- Środki w funduszu solidarnościowym już dzisiaj są zasilane z dwóch źródeł - to jest podatek od osób, które zarabiają powyżej 1 miliona złotych rocznie w wysokości 4 procent oraz część składki na Fundusz Pracy - powiedział we wtorek premier.

- W tym roku nie przewidujemy jakichkolwiek problemów m.in. ze względu na to również, że obejmie to niewielką część roku, prawdopodobnie trzy miesiące. W przyszłym roku pojawiają się już właśnie w pełnym cyklu rocznym środki z opodatkowania osób zarabiających powyżej 1 miliona złotych, a więc też to finansowanie jest zapewnione - zapewnił premier.

Odnosząc się do kwestii podatku handlowego, premier powiedział że nie ma jeszcze decyzji, kiedy i w jakim kształcie to źródło finansowania będzie wdrożone.

W połowie maja Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu "KE popełniła błąd", uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną.

500 plus dla niepełnosprawnych - dla kogo?

Projekt przewiduje, że świadczenie w wysokości do 500 zł będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia (np. emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego).

Zobacz także

Chodzi o przypadki, gdy ze względu na niską wysokość świadczenie może nie wystarczać na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych. W szczególności chodzi o te, które wynikają z naruszenia sprawności organizmu, na skutek czego osoby te potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu.

Łączna kwota świadczenia oraz pobieranego świadczenia z systemu emerytalno-rentowego (lub innego w ramach zabezpieczenia społecznego) nie będzie mogła przekraczać 1600 zł.

Świadczenie, na wniosek osoby uprawnionej, będzie przyznawał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakład Emerytalno-Rentowy lub inny organ emerytalno-rentowy - napisano w projekcie ustawy.

Zobacz także

Świadczenie ma być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie od niego pobierana również składka na ubezpieczenie zdrowotne. 500 plus dla niepełnosprawnych mają być wolne od egzekucji i potrąceń, jak również nie będzie uwzględniane w dochodzie osób i ich rodzin.

Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.

Rząd PiS nie chciał się zgodzić na wprowadzenie świadczenia podczas ubiegłorocznego protestu osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i opiekunów w Sejmie.

Projekt przewiduje wejście w życie regulacji z dniem 1 września 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP