Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Maląg: przyznano 401 tys. świadczeń

13.02.2020 16:16
500 plus dla niepełnosprawnych. Jak otrzymać świadczenie w 2020 roku
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/east News

Minister rodziny pracy i polityki społecznej podsumowała program 500 plus dla niepełnosprawnych. Od października 2019 roku przyznano już 401 tys. świadczeń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny wskazała, że do końca stycznia złożono już ok. 726 tysięcy wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych. Od początku trwania programu wypłacono już 401 tysięcy świadczeń.

Od września do końca stycznia 726 tysięcy osób złożyło wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych. 500 tysięcy trafiło do ZUS, a 222 tysiące do KRUS.

- Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, do tej pory były właściwie niezauważane, bo najczęściej zamknięte były w czterech ścianach mieszkania. To też osoby, które bardzo często są w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Wprowadziliśmy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, żeby wesprzeć tych, którzy tego wsparcia najbardziej potrzebują. To ważna i wyczekiwana pomoc - mówiła minister Marlena Maląg.

Zobacz także

Minister dodała, że wnioski w większości przypadków składały osoby po 60 roku życia.

Jak uzyskać 500 plus dla niepełnosprawnych?

Świadczenie przysługuje osobom pełnoletnim, niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Ważny jest też próg dochodowy. Suma świadczeń z funduszy publicznych nie może przekraczać 1600 zł. Przy wypłacie dodatku obowiązuje zasada złotówka za złotówkę.

UWAGA!

W związku z waloryzacją emerytur i rent próg dochodowy przy świadczeniu uzupełniającym dla osób niesamodzielnych wzrośnie od 1 marca z 1600 do 1700 złotych.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia – dokumentację medyczną.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP