Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Koszty świadczenia pokryje Fundusz Pracy?

22.07.2019 13:18
500 plus dla niepełnosprawnych. Świadczenie będzie finansowane z Funduszu Pracy? Wnioski
fot. VGstockstudio/Shutterstock (ilustracyjne)

Pracodawcy i związkowcy alarmują, że 500 plus dla niepełnosprawnych będzie finansowane z Funduszu Pracy — podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Nowe świadczenie ma być wypłacane od października.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus dla niepełnosprawnych w piątek uchwalił Sejm. Projekt zakłada wypłatę 500-złotowego uzupełniającego świadczenia co miesiąc dla dorosłych osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Pracownicy zapłacą za nowe 500 plus?

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, eksperci wskazują na koszty najnowszego świadczenia socjalnego od rządu, które będą musieli pokryć przedsiębiorcy.

Zobacz także

Uchwalony przez Sejm projekt zakłada, że 500 plus dla niepełnosprawnych będzie finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Pracodawcy i związkowcy są krytyczni wobec propozycji udzielania nieoprocentowanych pożyczek do Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) z Funduszu Pracy, na który składają się wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Tymczasem według ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy środki zgromadzone w Funduszu Pracy mają być przeznaczone na realizację zadań państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

– Uważam, że sięganie w takiej sytuacji po środki z Funduszu Pracy to jest bardzo niedobra praktyka. Przeznaczenie tych pieniędzy jest zupełnie inne. Za naszych czasów surowo krytykowaliście finansowanie staży pielęgniarek z tego źródła – podkreślił Sławomir Piechota z PO podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 

Zobacz także

Podobnego zdania byli związkowcy.

– Uważamy, że każda forma wsparcia niepełnosprawnych jest potrzebna. Nie może być jednak tak, żeby tego typu działania były finansowane ze środków Funduszu Pracy. Taka forma wsparcia zasługuje na stabilne systemowo finansowanie. Nie ma zgody ani związków zawodowych, ani organizacji pracodawców na sięganie po środki Funduszu Pracy na ten cel – wskazała Renata Górna z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Natomiast Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP podkreśliła, że „Fundusz Pracy jest takim workiem bez dna, z którego można czerpać i finansować różne inicjatywy”. „Tym razem padło na 500 plus dla niepełnosprawnych” – dodała.

Mamy wiele problemów, pracodawcy zmagają się z brakiem rąk do pracy. Na te cele powinny iść pieniądze z Funduszu Pracy. To jest ważne dla tego rynku w przyszłości. Fundusz nie może być źródłem finansowania dowolnych projektów czy służyć do zasypywania dziury budżetowej.

Katarzyna Siemienkiewicz, Pracodawcy RP

Zarzuty pracodawców i związkowców odpierał Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Nikt nie myśli o finansowaniu świadczenia uzupełniającego z Funduszu Pracy, chodzi tylko o pożyczki – wyjaśnił.

Zobacz także

500 plus dla niepełnosprawnych — dla kogo?

O świadczenie w kwocie 500 złotych miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji).
Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe.

Dodatek w wysokości 500 złotych będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.
Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.
Ustawa wejdzie w życie 1 października tego roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PAP