Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Wydano ponad 64 tysiące decyzji

22.10.2019 12:30
500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłacono ponad 3 miliony złotych
fot. Shutterstock/Minerva Studio (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumowuje program 500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłacono im już ponad 16 tysięcy świadczeń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wydano już ponad 64 tysiące decyzji przyznających 500 plus dla osób niesamodzielnych. Do tej pory wypłacono 16,6 tysięcy świadczeń – poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Oznacza to, że do niepełnosprawnych trafiło już ponad 3 miliony złotych.

W październiku zostanie wypłaconych w sumie około 31 tysięcy świadczeń, z czego ponad 16 tysięcy już znalazło się na kontach wnioskodawców – poinformował Andrusiewicz.

Zobacz także

Do ZUS wpłynęło ponad 283 tysięcy wniosków o przyznanie świadczenia. 61 wszystkich wniosków złożyły kobiety, a ponad 38 procent – mężczyźni. W 70 procentach wnioskodawcami były osoby w wieku 18-75 lat.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska przyznała, że zakład sprawnie realizuje program. Zgodnie z szacunkami urzędu potencjalnych beneficjentów może być nawet 800 tysięcy.

Patrząc na same liczby przyznanych i wypłacanych świadczeń oraz wydanych orzeczeń, możemy zauważyć sprawność działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli ktoś miał wątpliwości co do możliwości ZUS w zakresie obsługi w krótkim czasie tak dużej liczby wniosków o tzw. świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych, to jestem przekonana, że te dane wyprowadzają z takiego błędnego przekonania. Po raz kolejny pracownicy ZUS udowadniają swój profesjonalizm.

– mówiła prezes ZUS.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jakie uzyskać świadczenie? 

Świadczenie adresowane jest do pełnoletnich osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 złotych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku, który dostępny jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i w każdej placówce urzędu.

Zobacz także

Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Do wniosku dołącza się także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub o zaliczeniu beneficjenta do danej grupy inwalidzkiej. Wnioski przyjmowane są od 1 października.

Wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych
fot. ZUS

RadioZET.pl/PAP