Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Wniosek jest już dostępny

03.09.2019 08:12
500 plus dla niepełnosprawnych - wniosek
fot. Shutterstock/ VGstockstudio (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia wniosek o świadczenie dla niepełnosprawnych na miesiąc przed terminem. Urzędnicy zaczną je rozpatrywać 1 października.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

500 plus dla niepełnosprawnych to dodatkowe wsparcie dla osób, które ponoszą stałe koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem świadczeniem 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji już na miesiąc przed terminem udostępniliśmy formularz wniosku.

powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

Wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych dostępny jest w każdej placówce ZUS – można wypełnić go na miejscu. Druk ESUN dostępny jest także na stronie internetowej ZUS.

Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o niezdolności do pracy lub wydane przed 1997 rokiem orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.

We wniosku należy wpisać dane identyfikacyjne i adresowe oraz wskazać, czy beneficjent pobiera też inne świadczenia.

Wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych
fot. ZUS

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Świadczenie otrzyma każdy, kto ukończył 18 lat, jest niezdolny do samodzielnej egzystencji i nie jest uprawniony do emerytury ani renty. Niezdolność do pracy musi być udokumentowana orzeczeniem lekarskim. Na świadczenie mogą liczyć też uprawnieni do emerytury i renty, pod warunkiem, że ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1600 zł.

Zobacz także

Przy ustalaniu kwoty 1600 zł urzędnicy nie biorą pod uwagę kwoty renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25. roku życia.

Świadczenie przysługuje obywatelom Polski mającym tu miejsce zamieszkania lub prawo pobytu.

Do marca 2020 roku wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet 850 tysięcy osób.

szacuje ZUS

RadioZET.pl