Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. ZUS rozpoczyna rozpatrywanie wniosków

30.09.2019 07:47
500 plus dla niepełnosprawnych. ZUS rozpocznie rozpatrywanie wniosków
fot. Shutterstock/VGstockstudio (ilustracyjne)

Od 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie sprawdzanie wniosków o nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Jak szacuje urząd, potencjalnych beneficjentów jest 850 tysięcy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wniosek o 500 plus został udostępniony przez ZUS na miesiąc przed terminem. Można było zatem przesyłać pisma do urzędu już we wrześniu. Ich rozpatrywanie ZUS rozpocznie 1 października.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania nowych przepisów ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia.

Zobacz także

Jak przypomina urząd, z punktu widzenia czasu rozpatrywania wniosku istotne jest pozostawienie wraz z wnioskiem telefonu kontaktowego, tak by ZUS mógł jak najszybciej wezwać na badanie do lekarza orzecznika. To może znacząco przyspieszyć czas wydania decyzji. ZUS będzie zapraszał na badania już od pierwszych dni października.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jak uzyskać świadczenie?

Wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych dostępny jest w każdej placówce ZUS – można wypełnić go na miejscu. Druk ESUN dostępny jest także na stronie internetowej ZUS.

Wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych
fot. ZUS

Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie w urzędzie wniosku wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Do wniosku dołącza się także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub o zaliczeniu beneficjenta do danej grupy inwalidzkiej. Niezbędne może okazać się lekarskie zaświadczenie o stanie zdrowia niepełnosprawnego.

Zobacz także

Jeśli osoba wnioskująca ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej, wówczas powinna także dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Świadczenie adresowane jest do pełnoletnich osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 złotych.

Zobacz także

Przy ustalaniu tej kwoty urzędnicy nie biorą pod uwagę renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25. roku życia.

RadioZET.pl/PAP