Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Będą zmiany w programie?

31.08.2020 14:27
500 plus dla niepełnosprawnych bez progu dochodowego
fot. Nana_studio/shutterstock (ilustracyjne)

500 plus dla niepełnosprawnych bez progu dochodowego? O taką zmianę w programie wnioskują posłanki Koalicji Obywatelskiej.

Bezwarunkowe 500 plus dla niepełnosprawnych to postulat posłów Koalicji Obywatelskiej.Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich zaapelowały o zniesienie kryterium dochodowego przy tym świadczeniu.

Mowa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli nowym 500 plus. Świadczenie to przyznawane jest w kwocie 500 złotych, jednak nie każdy może je otrzymać ze względu na próg dochodowy.

500 plus dla niepełnosprawnych bez progu dochodowego? 

Program 500 plus dla niepełnosprawnych ruszył 1 październiku minionego roku. Świadczenie przysługuje osobom pełnoletnim, niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Zobacz także

Próg dochodowy po ostatniej waloryzacji emerytur wynosi 1700 złotych. Oznacza to, że suma świadczeń z funduszy publicznych nie może tej kwoty. Przy wypłacie dodatku obowiązuje zasada złotówka za złotówkę.

Posłanki z klubu Koalicji Obywatelskiej są zdania, że próg ten uniemożliwia niepełnosprawnym pobieranie świadczenia. Podczas konferencji  Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich poinformowały, że klub złożył w Sejmie projekt ustawy o zniesieniu kryterium dochodowego przy 500 plus dla niepełnosprawnych.

 Chodzi o zwykłą ludzką solidarność, sprawiedliwość społeczną. Ta ustawa nie może trafić do zamrażarki, niepełnosprawne osoby nie mogą dłużej czekać na tak drobną pomoc 

– przekonywała Iwona Hartwich

RadioZET.pl/PAP