Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. ZUS wypłacił prawie 4 tysiące świadczeń

07.10.2019 08:58
4 tysiące wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych
fot. Shutterstock/Alexander Ivchyk (ilustracyjne)

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 3,9 tysiąca świadczeń w ramach programu 500 plus dla niepełnosprawnych – mówi rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak dodaje ZUS, złożono już 220 tysięcy wniosków o świadczenie.

Większość wypłat ma dwa standardowe terminy płatności, tj. 5. i 6. dzień miesiąca. Na terminy 10 i 15 października mamy już przygotowane do wypłaty blisko 9 tysięcy kolejnych. Ogółem liczba zakończonych spraw to ponad 20 tysięcy.

- poinformował rzecznik ZUS.

Rzecznik przypomniał, że z piątku na sobotę na PUE ZUS został udostępniony wniosek w formie elektronicznej. Do niedzielnego południa wniosków w takiej formie wpłynęło 11.

Zobacz także

Program 500 plus dla niepełnosprawnych ruszył 1 października. Choć urzędnicy dopiero od tego miesiąca rozpoczęli ich rozpatrywanie, dokumenty można było przesyłać do urzędu już we wrześniu. ZUS wyjątkowo przez pierwsze dwa miesiące będzie rozpatrywał wnioski maksymalnie przez 60 dni. Co do zasady, zakład będzie miał miesiąc na wydanie decyzji.

Jak złożyć wniosek o świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych?

Złożenie wniosku to warunek do uzyskania pieniędzy. Wniosek można znaleźć na stronie internetowej zakładu lub w każdej placówce ZUS. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie w urzędzie wniosku wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych
fot. ZUS

Do wniosku dołącza się także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub o zaliczeniu beneficjenta do danej grupy inwalidzkiej. Niezbędne może okazać się lekarskie zaświadczenie o stanie zdrowia niepełnosprawnego. Jeśli osoba wnioskująca ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej, wówczas powinna także dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.

500 plus dla niepełnosprawnych. Dla kogo świadczenie?

Świadczenie adresowane jest do pełnoletnich osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Ustawodawca zakłada też limit dochodowy jako warunek uzyskania świadczenia. Suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie może przekraczać 1600 złotych.

Zobacz także

Jak szacuje ZUS, od początku października do marca 2020 roku wnioski o świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych może złożyć nawet 850 tysięcy osób.

RadioZET.pl/PAP