Zamknij

500 plus dla osób z niepełnosprawnościami. Nowy próg dochodowy

15.12.2020 16:15
500 plus dla niepełnosprawnych 2021. Nowy próg dochodowy
fot. Halfpoint/Shutterstock (ilustracyjne)

500 plus dla osób z niepełnosprawnościami na nowych zasadach. Od marca 2021 toku wzrośnie próg dochodowy, uprawniający doświadczenia w pełnej wysokości, czyli 500 zł miesięcznie.

500 plus dla osób z niepełnosprawnościami jest dostępne od października 2019 roku. Świadczenie jest dostępne dla osób m.in. powyżej 18. roku życia, są niezdolnej egzystencji, posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Pomoc materialna od rządu jest jednak dostępna z limitami. 500 plus w pełnej wysokości do tej pory mogły otrzymać tylko te osoby, których łączna wysokość pobieranych innych świadczeń nie może przekroczyć 1700 zł brutto. We wtorek rząd zatwierdził zmiany progu dochodowego.

500 plus dla osób z niepełnosprawnościami. Zmiany w 2021 roku

Od marca 2021 r. próg dochodowy uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zostanie podwyższony do 1750 zł - zadecydowała we wtorek Rada Ministrów. To oznacza, że próg dochodowy przy 500 plus dla osób z niepełnosprawnościami będzie wyższy o 50 zł. 

Zobacz także

Po jego przekroczeniu obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" - czyli wysokość świadczenia jest zmniejszana o kwotę powyżej ustalonego progu. To rozwiązanie jest krytykowane przez opozycję i część osób z niepełnosprawnościami. Ich zdaniem rządowa pomoc w pełnej jest dostępna tylko dla części osób uprawnionych do świadczenia.

Jak przekazała na początku grudnia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, na pokrycie kosztów 500 plus dla osób z niepełnosprawnościami w budżecie państwa na rok 2020 mamy zarezerwowano 4,5 mld zł. - Od ubiegłego roku skorzystało z niego 650 tysięcy osób niesamodzielnych - wskazała Maląg. Obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Zobacz także

Rząd przyjął także we wtorek projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada, że od marca 2021 r. świadczenia zostaną podwyższone o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto.

Ponadto do 2450 zł podwyższona będzie kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, wypłacanego na podstawie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 marca 2021 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

RadioZET.pl/PAP