Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. ZUS: mamy ponad 400 tys. wniosków

19.11.2019 09:23
500 plus dla niepełnosprawnych 2019. ZUS: wpłynęło już 400 tys. wniosków
fot. Shutterstock/wavebreakmedia (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował 400 tysięcy wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych. Ponad 150 tys. z nich jest już zaakceptowanych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Od początku października do ZUS wpłynęło ponad 400 tysięcy wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. W blisko 150 tysięcy przypadków wydano już decyzję przyznającą świadczenie – najczęściej w kwocie 500 złotych – poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Jak dodaje ZUS, od początku października do wszystkich instytucji obsługujących wnioski, wpłynęło 565 tysięcy dokumentów. Zdecydowana większość trafia jednak do ZUS. Zgodnie ze statystykami, najczęściej o świadczenie wnioskują osoby w wieku powyżej 75 lat – 33 procent wszystkich wnioskodawców. Większość wniosków, bo 61 procent, złożyły kobiety.

Zobacz także

500 plus dla niepełnosprawnych. Zasady

Świadczenie adresowane jest do pełnoletnich osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 złotych.

Zobacz także

ZUS przypomina, że przy wypłacie dodatku obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Przykładowo, jeżeli suma pobieranych dotychczas świadczeń wynosi 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł. Z kolei jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1500 zł, to osoba uprawniona otrzyma 100 zł. Świadczenie może być przyznane nawet w kwocie kilku złotych, jeżeli dana osoba osiąga dochód bliski 1600 złotych – poinformował zakład.

Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie w urzędzie wniosku wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Do wniosku dołącza się także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub o zaliczeniu beneficjenta do danej grupy inwalidzkiej. Niezbędne może okazać się lekarskie zaświadczenie o stanie zdrowia niepełnosprawnego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP