Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Sasin: wypłaty od października

03.07.2019 12:58
500 plus dla niepełnosprawnych 2019. Sasin: wypłaty od października. Dla kogo? Wnioski
fot. Jan BIELECKI/East News (ilustracyjne)

Wypłata 500 plus dla osób niepełnosprawnych prawie ze stuprocentową pewnością od października - oświadczył w środę Jacek Sasin, wicepremier i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus dla niepełnosprawnych zostało zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec maja tego roku.

Wicepremier Jacek Sasin podczas środowej rozmowy w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce został zapytany, kiedy rozpocznie się wypłacanie środków z programu 500 plus dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz także

Od października, mogę to już powiedzieć prawie ze stuprocentową pewnością. Prawie, bo cały proces legislacyjny przed nami - parlament, prezydent; nie mamy tutaj oczywiście wpływu na to, jaka będzie chociażby decyzja prezydenta w tej sprawie

Jacek Sasin, wicepremier

Dodał jednocześnie, że starano się przygotować projekt tej ustawy "tak, że nie ma żadnych powodów, aby ją kwestionować".

500 plus dla niepełnosprawnych - zasady

Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.

Rok wcześniej jego rząd nie chciał się zgodzić na rozpoczęcie wypłatę 500-złotowego świadczenia, o co apelowali protestujące w Sejmie osoby z niepełnosprawnościami z ich rodzicami i opiekunami. Wówczas premier mówił o braku środków na takie świadczenie. 

We wtorek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano informację, z której wynika, że ustawa o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji ma obowiązywać od 1 września 2019 roku.

Projekt przewiduje, że świadczenie w wysokości 500 zł będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia (np. emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego), ale ze względu na niską wysokość, świadczenie to może nie wystarczać na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych, a w szczególności tych wynikających z naruszenia sprawności organizmu, na skutek którego osoby te potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu.

Zobacz także

Co z przywróceniem połączeń autobusowych?

Sasin podczas rozmowy poruszy kwestię odbudowy połączeń autobusowych, co zapowiedzieli na lutowej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki w ramach pięciu propozycji programowych, tzw. nowej piątki PiS.

- Od połowy sierpnia będzie już funkcjonował w praktycznym wymiarze, a nie tylko prawnym, fundusz wsparcia odbudowy lokalnych linii autobusowych. Zachęcamy wszystkie samorządy żeby zgłaszały się do urzędów wojewódzkich, wojewodowie będą pomagać, informować, tak żeby te pieniądze otrzymywać i te linie uruchamiać - mówił Sasin.

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dotyczy przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją na początku czerwca.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/PAP