Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Będą poprawki w Senacie

25.07.2019 11:16
500 plus dla niepełnosprawnych 2019. PiS zapowiedział poprawki w Senacie
fot. YAKOBCHUK VIACHESLAV/Shutterstock (ilustracyjne)

Senatorowie z różnych ugrupowań zapowiadają poprawki do projektu ustawy o 500 plus dla niepełnosprawnych. Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział zaproponowanie zmian w przepisach. Podobnie senator niezależny Jan Rulewski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus dla niepełnosprawnych zostało w piątek uchwalone przez Sejm.

Przyjęta została też poprawka klubu PO-KO dotycząca zasad uprawniających do świadczenia.

Zobacz także

500 plus dla niepełnosprawnych — jakie zmiany?

Projekt przedstawiony przez rząd przewidywał, że o dodatek będą mogły wnioskować te osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nieprzekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Od marca tego roku wynosi ona 1100 zł brutto. Poprawka klubu PO-KO przyjęta przez Sejm przewiduje, że do tej kwoty nie byłby wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

– Poprawka przyjęta na ostatnim Sejmie, poprawka Platformy Obywatelskiej, jest całkowicie nieskuteczna. Przeanalizowaliśmy tę sprawę. Ona nikomu nic nie daje, więc nie ma komu czegokolwiek w tej chwili odbierać, ponieważ ta poprawka nikomu nic dodatkowego nie dała – powiedział Jacek Sasin, wicepremier, w radiowej Jedynce.

Zobacz także

Przyznał, że poprawka została poparta też przez część posłów Prawa i Sprawiedliwości.

– Tak, ponieważ pod wpływem dyskusji rzeczywiście uznaliśmy, że być może warto więcej osób wspomóc, ale to była decyzja podjęta na gorąco na sali sejmowej – mówił Sasin.

– Natomiast po analizie okazuje się, że ta poprawka nikomu nic nie dała. Wprowadziła tylko nierówność pomiędzy emerytów z ZUS i z KRUS. Jednym chciała coś dać, innym nie – podkreślił wicepremier.

– Przygotujemy w tej chwili w Senacie propozycje zmian, które znacząco rozszerzą liczbę osób, które to świadczenie dostaną. Mam tu (na myśli — przyp. red.) szczególnie to, co postulują środowiska osób niepełnosprawnych, czyli niewliczanie do tego kryterium dochodowego renty rodzinnej. To było postulowane i to rzeczywiście stanie się faktem – zapowiedział wicepremier.

Zobacz także

Dodał, że będą również inne rozwiązania, które znacząco zwiększa liczbę osób mogących skorzystać z tego świadczenia.

Swoją poprawkę zapowiedział również senator Jan Rulewski. 

Zapowiedział on złożenie zmian do projektu ustawy, które spowodują rozszerzenie świadczenie na osoby niepełnosprawne pracujące w zakładach pracy chronionej. 

W chwili obecnej część z nich (niepełnosprawnych — przyp. red.) uczestniczy w ramach takiego orzecznictwa w zakładach pracy chronionej, w domu uzupełnia swój dochód” – napisał senator Rulewski.

Zobacz także

500 plus dla niepełnosprawnych — dla kogo?

Według projektu przedstawionego przez rząd o dodatek mogą wnioskować te osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nieprzekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi 1100 zł brutto.

Do kwoty tej nie będzie włączany m.in. zasiłek pielęgnacyjny oraz inne dodatki wypłacane wraz z tymi świadczeniami.

Ustawa trafiła do prac w Senacie.

O świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji).

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP