Zamknij

500 plus dla nauczycieli. Minister Czarnek o terminach

18.11.2020 16:38
500 plus dla nauczycieli 2020. Do kiedy wnioski?
fot. PAP/Piotr Nowak

500 plus dla nauczycieli będzie dostępne do 7 grudnia - zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Szef MENiN przedstawił szczegóły pomocy, jaką rząd chce przeznaczyć dla pedagogów podczas nauczania zdalnego.

500 plus dla nauczycieli potocznie nazywany program refundacji sprzętu niezbędnego do nauczania zdalnego. Co najmniej do 29 listopada szkoły pozostają zamknięte, a uczniowie uczestniczą w lekcjach prowadzonych przez internet. Powodem jest gwałtowny wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, który rząd Mateusza Morawieckiego chce zatrzymać nowymi obostrzeniami.

Szczegóły programu pomocowego dla nauczycieli przekazał w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Dzisiaj (18 listopada - przyp. red.) podpisuję rozporządzenie dotyczące wsparcia nauczycieli, którzy prowadzą naukę zdalną dzisiaj i którzy będą prowadzili tę naukę zdalną jeszcze przez jakiś czas. Jaki? Zobaczymy, jak będzie się rozwijać sytuacja związana z pandemią koronawirusa" – powiedział Czarnek.

500 plus dla nauczycieli. Do kiedy?

Minister edukacji poinformował, że około 300 mln zł zostanie przekazane na refundację zakupu akcesoriów informatycznych niezbędnych dla nauczycieli do prowadzenia nauki zdalnej.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie są środki, które całkowicie rozwiązują problem nauki zdalnej. Będziemy kontynuować nasze wysiłki, aby tę naukę zdalną udoskonalać, żeby była ona jeszcze bardziej efektywna

Przemysław Czarnek

Minister poinformował, że refundacja dotyczy jedynie zakupu sprzętu dokonanego w bieżącym roku szkolnym, a więc od 1 września 2020 roku. - 25 listopada przekażemy na rachunki poszczególnych organów prowadzących – w zdecydowanej większości przypadków na rachunki samorządów – środki finansowe, które w stu procentach pokryją tę refundację – przekazał Czarnek.

Zobacz także

Poinformował, że nauczyciele będą mogli kupować sprzęt do 7 grudnia.  Zgodnie z zapowiedzią szefa MEiN jeszcze w grudniu pieniądze znajdą się na rachunkach nauczycieli.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki do 29 listopada 2020 r. przedłużone zostało ograniczenie funkcjonowania klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.

Zobacz także

Uczniowie i słuchacze tych szkół od 26 października nie mają zajęć stacjonarnych, tylko uczą się zdalnie. Dodatkowo do 29 listopada takim samym ograniczeniem zostały objęte klasy I-III szkoły podstawowej, uczniowie z tych klas też będą uczyć się zdalnie.

RadioZET.pl/PAP