Zamknij

500 plus dla firm. PiS zaprezentował pakiet dla przedsiębiorców

21.09.2019 13:18
500 plus dla firm. Pakt dla przedsiębiorców. PiS zapowiedział zryczałtowany ZUS
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Zryczałtowany ZUS bez zmian, 500 plus dla firm czy miliard złotych na wsparcie dla inwestorów - to niektóre punkty paktu dla przedsiębiorców, który w sobotę zaprezentował PiS. - Nie boimy się odważnych, dobrych, mądrych rozwiązań - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PiS na niecały miesiąc przed wyborami parlamentarnymi zaprezentował najnowsze propozycje dla przedsiębiorców.

To, co prezentujemy państwu, ta wizja rozwoju ma stanowić podstawę programu wzrostu gospodarczego, ale takiego, który również uwzględnia potrzeby całego społeczeństwa i nikogo nie zostawia na boku

Mateusz Morawiecki

"Rewolucja godności"

Premier przedstawiając pakt dla przedsiębiorców podkreślił, że PiS "nie boi się odważnych, dobrych, mądrych rozwiązań, które wiemy, że będą służyły polskiemu kapitałowi, polskiej własności".

Według Morawieckiego pracownicy przeznaczą je na dobra codziennego użytku, w większości produkowane w Polsce, a więc przyczynią się do wzmocnienia koniunktury w Polsce.

- Tak to pozytywne koło się zamyka. Upodmiotowienie pracowników, wyższe wynagrodzenie, wyższy udział w PKB, więcej konsumpcji w kraju, wyższe wydatki na dobra i usługi produkowane w kraju, i wyższe PKB - powiedział premier.

Morawiecki odniósł się również do wcześniejszych propozycji PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej do 2,6 tys. zł brutto w przyszłym roku. 

- Ważne jest to, aby Polacy, polska klasa średnia i wszyscy Polacy, również ci, którzy są na pensji minimalnej, zarabiali godnie. Dlatego będzie kontynuować rewolucję godności – powiedział szef rządu.

Neoliberałowie spod znaku pana (Leszka - przyp. red.) Balcerowicza, pana (Grzegorza - przyp. red.) Schetyny, pani (Małgorzaty - przyp. red.) Kidawy-Błońskiej, mówią nam, że podnoszenie płacy minimalnej jest nierealne, absurdalne i szkodliwe dla gospodarki. Takie słyszymy głosy dobiegające z obozu neoliberałów, którzy gdzieś czytają swoje karteczki sprzed 20 lat

Mateusz Morawiecki

500 plus dla firm

Premier Morawiecki w Katowicach poinformował, że rząd zamierza wprowadzić ulgę w płatności ZUS dla małych firm i mikrofirm, która średnio wyniesie 500 złotych.

Jak mówił na konwencji PiS, jeżeli przedsiębiorca ma przychód poniżej 10 tys. zł miesięcznie, a dochód poniżej 6 tys. zł miesięcznie, średnio zapłaci na ZUS o 500 zł mniej niż wynosi zryczałtowana składka, którą płaci każdy przedsiębiorca.

Ryczałtowany ZUS bez zmian

Jak zapewnił Morawiecki, zryczałtowana składka ZUS zostaje w obecnej formie dla wszystkich innych przedsiębiorców, nie będzie żadnej zmiany w wysokości składek. - Żadnych zmian nie będzie - zapewnił Morawiecki.

Warto przypomnieć, jaka partia jako jedyna przez ostatnie 15 lat podniosła składki na ZUS. W 2012 roku składkę rentową o 2 punkty procentowe (...) partia pana Grzegorza Schetyny

Mateusz Morawiecki

Prosty PIT

Podczas konwencji partyjnej PiS zapowiedział wprowadzenie prostego PIT-u z ryczałtem do 2 milionów euro.

9-procentowy CIT

Premier Morawiecki w ramach paktu dla przedsiębiorców obiecał objęcie 9-procentową stawką podatku CIT firmy z przychodami do 2 mln euro rocznie.

- Jeszcze niższe podatki, jeszcze więcej pieniędzy na inwestycje. Owszem, pewien koszt dla budżetu, ale uniesiemy ten koszt dla budżetu, bo mamy sprawne, sprawiedliwe państwo i dobrze zarządzane finanse publiczne - mówił premier.

Miliard złotych na wsparcie

Z kolei na bezpośrednie wsparcie dla inwestorów PiS zamierza przeznaczyć miliard złotych. 

Wreszcie dla wszystkich firm, też małych i średnich, tych, które chcą inwestować w innowacyjne procesy, przeznaczamy w programie wsparcia inwestycji strategicznych ponad 1 miliard złotych

Mateusz Morawiecki

RadioZET.pl/PAP