Zamknij

Bon turystyczny dla emerytów do wykorzystania tylko poza sezonem

11.06.2021 07:49
500 plus dla emerytów. Bon turystyczny dla seniorów tylko poza sezonem
fot. Marek BAZAK/East News

Po Polski Bon Turystyczny zgłosiło się do tej pory tylko 1,5 mln osób, a wykorzystało go jedynie 470 tysięcy. Na chętnych czekają więc nadal 4 mld zł. Mniejsze zainteresowanie rodzin tym świadczeniem sprawiło, że pojawił się pomysł, aby z odpoczynku po lockdownie skorzystali również seniorzy. Jednak w ich przypadku taka możliwość miałaby się pojawić dopiero poza sezonem urlopowym.

Polski Bon Turystyczny dla seniora został poparty w Senacie przez Komisję Ustawodawczą. Wypłata świadczenia miałaby działać analogicznie do wypłaty 500 plus dla dzieci. Przysługiwałaby 9 mln seniorów.

Michał Tomaszkiewicz z Radia ZET BIZNES zauważył, że Senat chce, żeby 500 plus na wakacje otrzymali także emeryci i renciści. W uzasadnieniu podano, że im także przyda się odpoczynek po rocznym lockdownie, a zwiększenie liczby uprawnionych do korzystania z bonu turystycznego będzie dodatkową pomocą dla poszkodowanych przez rządowe zakazy branż.

Polski Bon Turystyczny. Emeryci i renciści skorzystają poza sezonem

Seniorzy mogliby skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego od 1 września 2021 roku. Uprawnienia emerytów i rencistów obowiązywałyby do 31 marca 2022 roku. Termin na wykorzystanie bonu poza głównym sezonem ma być receptą również na wsparcie usług hotelarskich i organizatorów imprez turystycznych w okresie zmniejszonego popytu.

Autorzy projektu wyliczyli, że koszt jego realizacji to ok. 1,2 mld zł. Dodano, że takie rozwiązanie "byłoby także korzystne dla tej grupy społecznej, zwłaszcza dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe, które mogłyby zaspokoić ich potrzeby wypoczynku".

500 plus dla emerytów. Bon turystyczny dla seniorów

Projekt poparło i podpisało się pod nim 23 senatorów.

O tym, czy emeryci i renciści otrzymają dodatkowe dofinansowanie do wakacyjnego wyjazdu zdecydują posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

RadioZET.pl