Zamknij

500 plus lepsze niż obniżka VAT? Gotówka bardziej pomaga gospodarce

12.03.2021 16:38
500 plus czy obniżka podatków?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Niemiecki rząd w obliczu pandemii pomógł obywatelom dwutorowo: świadczeniem na dzieci i obniżką podatków. Była zatem i ryba i wędka. Co bardziej pomogło gospodarce?

500 plus od prawie 5 lat zasila konta polskich rodzin z dziećmi. Gotówka trafia do rodziców bez względu na to, czy ci poza rządowym świadczeniem mają też inne dochody.

Niemieckim odpowiednikiem polskiego świadczenia jest prawie 1400 zł, które rodziny za zachodnią granicą otrzymują na dzieci w dobie koronakryzysu. Tamtejszy rząd poza rozdaniem Niemcom po 300 euro na dziecko poszedł o krok dalej: obniżył podatki. Co okazało się lepszym narzędziem w wyprowadzaniu gospodarki na prostą?

Pieniądze „do ręki” lepsze niż niższe podatki?

Niemiecki portal ZEIT, na którego badania powołuje się PAP, sprawdził, które narzędzie odciążenia portfeli mieszkańców w większym stopniu pomaga gospodarce.

Analitycy porównali wpływ rządowego świadczenia dla rodzin i obniżki VAT na gospodarkę. Podatek ten w czasie pandemii został obniżony z 7 do 5 proc. Efekt? Ceny żywności i towarów codziennego użytku spadły.

Z badania wynika, że większość rodzin wykorzystała 300 euro na zakup dóbr konsumpcyjnych. Tymczasem, jak ogłosił Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, obniżka VAT w mniejszym stopniu wpłynęła na popyt, a zarazem na wzrost konsumpcji.

60 proc. rodzin miało zadeklarować w grudniu minionego roku, że pieniądze w ramach 300 plus wyrażonego w euro przeznaczą na konsumpcję. W przypadku gospodarstw domowych o niskich dochodach wartość ta wynosiła 70 procent. Około co piąta rodzina chciała dzięki dodatkowi spłacić długi.

Ten sam urząd potwierdził, że obniżka VAT sprawiła, że jedynie 13 proc. rodzin deklarowało dodatkowe zakupy. Warto jednak nadmienić, że obniżka tego podatku służy przede wszystkim pogrążonym w kryzysie przedsiębiorcom. Polski rząd po miesiącach próśb o obniżkę podatków dla gastronomii na rok od wprowadzenia stanu epidemii rozpoczyna rozmowy na ten temat.

RadioZET.pl/PAP