Zamknij

500 plus coraz mniej warte. Waloryzacja jedynym ratunkiem

23.11.2020 08:23
500 plus coraz mniej warte. Waloryzacja jedynym ratunkiem
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

500 plus jest coraz mniej warte na zakupach. Przez ponad 4 lata inflacja "zjadła" prawie 50 złotych z tego świadczenia - podał portal Money.pl. 

500 plus, sztandarowy program społeczny rządu PiS, od początku funkcjonowania jest wypłacane w tej samej wysokości. Obecnie 500-złotowe świadczenie rodziny mogą otrzymać na każde dziecko. Jednak według portalu Money.pl, siła nabywcza 500 plus w ostatnich latach mocno osłabła. Politycy PiS, w tym była premier Beata Szydło, podkreślali, że program ma na celu m.in. zmniejszenie ubóstwa wśród polskich rodzin i podniesienie ich standardu życia.

Portal przypomniał, że według danych Eurostatu inflacja w Polsce jest 10-krotnie wyższa, niż wynosi średnia unijna. Wzrost cen towarów i usług to codzienność dla wielu państw podczas pandemii koronawirusa. Jednak wyniki dotyczące Polski są alarmujące, także dla osób pobierających świadczenie 500 plus.

500 plus coraz mniej warte

Rodziny, dla których podstawę budżetu stanowi comiesięczne świadczenie na dzieci od rządu, muszą liczyć się z galopującą inflacją. Od 2016 roku, kiedy wprowadzono ten program socjalny, ceny towarów i usług wzrosły o 9 procent. 

Zobacz także

W ciągu pierwszego roku funkcjonowania, inflacja zmniejszyła realną wartość 500 plus o 10 zł, a rok później o 29 zł. Obecnie siła nabywcza świadczenia to 454 zł - podało Money.pl. Dla wyrównania strat rząd musiałby podwyższyć świadczenie do wysokości 550,19 zł. Waloryzacja kosztowałaby budżet państwa ok. 4 mld zł. Dla porównania - roczny koszt wypłaty 500 plus dla 6,5 mln dzieci to ok. 39 mld zł.

Do tej pory rząd Mateusza Morawieckiego jak ognia unika tematu ewentualnego podwyższenia 500 plus. Politycy PiS zapewniają tylko o potrzebie wypłaty świadczenia i obiecują, że w czasie pandemii koronawirusa program nie zostanie ograniczony.

Zobacz także

Jak podkreśliło Money.pl, w najbliższych miesiącach nie ma co liczyć na wyhamowanie inflacji - nawet może ona dalej rosnąć ze względu na niepewność w gospodarce z powodu lockdownu w wielu państwach i nadziejach związanych ze szczepionką na koronawirusa.

Wzrost inflacji o 3 proc. w 2021 roku będzie oznaczać spadek wartości 500 plus do 441 złotych. Z kolei za dekadę przy stałym wzroście inflacji z 500-złotowego świadczenia zostanie realnie tylko 338 zł, w porównaniu do oryginalnej wysokości wypłat z 2016 roku.

Zobacz także

Do tej pory jedyną planowaną zmianą w programie Rodzina 500 plus w przyszłym roku jest nowy okres rozliczeniowy, który będzie trał od czerwca do maja kolejnego roku.

RadioZET.pl/Money.pl