Zamknij

500 plus tylko dla pracujących? Sondaż: Polacy są za

05.10.2020 18:07
500 plus będzie wypłacane tylko dla pracujących?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

500 plus tylko dla pracujących? Tak uważa większość pytanych w sondażu dla WP.pl i Money.pl. Ankieta jasno pokazała, że Polacy chcą zmian w programie prorodzinnym.

500 plus, czyli sztandarowy program prorodzinny rządu Zjednoczonej Prawicy, istnieje od ponad 4 lat. Przez ten czas dokonano jednej, ale fundamentalnej zmiany w zasadach świadczenia. Od 2019 roku co miesiąc 500 zł mogą otrzymać rodziny na każde dziecko - a nie jak było wcześniej na drugie i każde kolejne. 

W tym roku na wypłatę świadczenia 500 plus w budżecie państwa zarezerwowano ponad 39 mld zł. Kryzys z powodu pandemii koronawirusa na nowo rozpoczął dyskusję na temat ewentualnego ograniczenia programu. Rządzący stanowczo odrzucają taką opcję. Jakie jest zdanie Polaków?

500 plus tylko dla pracujących?

Money.pl i WP.pl opublikowały w poniedziałek wyniki sondażu panelu badawczego Adrianna na temat ewentualnych zmian w programie Rodzina 500 plus. 

Zobacz także

Aż 62 proc. ankietowanych (43 proc. zdecydowanie tak, 19 proc. raczej tak) popiera, żeby świadczenie było wypłacane miesięcznie na każde dziecko tylko, kiedy co najmniej jeden rodzin pracuje. Negatywnie nastawionych do tego pomysłu było 17 proc. ankietowanych. Trudno powiedzieć odpowiedziało 21 proc. respondentów. 

Sondaż pokazał, że za ograniczeniem 500 plus tylko do pracujących rodzin są zwolennicy zarówno PiS (56 proc. wyborców za, 22 proc. przeciw), jak i Koalicji Obywatelskiej (78 proc. za, 10 proc. przeciw). 

Przyszłość programu 500 plus, zdaniem członków rządu Mateusza Morawieckiego, nie zakłada zmian w zasadach przyznawania świadczenia.

- Żadne programy społeczne - zarówno te, które wspierają rodziny z małymi dziećmi, a także programy polityki senioralnej, nie są zagrożone - zapewniła 7 września Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Do tej pory do polskich rodzin w ramach programu Rodzina 500 plus trafiło ok. 121 mld zł. Na realizację świadczeń zarezerwowano również środki w przyszłorocznym budżecie państwa - pierwszym od czasu wybuchu kryzysu z powodu koronawirusa.

Zobacz także

Tymczasem zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) deficyt w przyszłorocznym budżecie (ponad 82 mld zł) można ograniczyć o połowę, jeśli zaostrzono by zasady przyznawania 500 plus oraz pozostałych programów socjalnych (13. emerytura czy 300 plus).

W 2021 roku zmieni się okres rozliczeniowy 500 plus. Do tej pory wnioski o wypłatę świadczenia były składane od 1 lipca (elektronicznie) oraz od 1 sierpnia (w urzędach gminnych). Przez zmiany o pieniądze będzie można się starać od 1 czerwca, a okres rozliczeniowy zakończy się 31 maja kolejnego roku.

Wnioski o wypłatę 500 plus złożone po 2019 roku zachowują ważność do końca maja 2021 roku.

RadioZET.pl/Money.pl