Zamknij

500 plus a zdolność kredytowa. Dla banku liczy się dochód

10.09.2019 13:00
500 plus nie wpływa na zdolność kredytową
fot. Shutterstock/ Lukasz Pawel Szczepanski

Beneficjenci 500 plus nie są uprzywilejowani jako przyszli kredytobiorcy. Bank bierze pod uwagę ich faktyczne dochody i nie wlicza do nich świadczenia na dzieci.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Świadczenie 500 plus, choć wpływa na dobrobyt społeczeństwa, nie może być uwzględniane do określenia dochodu przypadającego na członka rodziny. Tego samego zdania są banki, dla których pobieranie 500 plus przez potencjalnego kredytobiorcę nie ma znaczenia.

500 plus nie wpływa na siłę nabywczą kredytobiorców na rynku mieszkaniowym. Banki nie uznają bowiem tego świadczenia za dochód zwiększający zdolność kredytową gospodarstwa domowego – wynika z analizy serwisu Domiporta. 

Nie ulega wątpliwości, że dzięki świadczeniu 500 plus rodzinne budżety znacząco się poprawiły. Czy rzeczywiście pozostaje to bez znaczenia na rynku mieszkaniowym?

500 plus a kredyt hipoteczny 

Serwis Domiporta.pl zapytał banki, czy i w jaki sposób uwzględniają świadczenie z programu 500 plus, wyliczając zdolność kredytową osób wnioskujących o „hipotekę”.

Zobacz także

W przypadku większości banków odpowiedź była jednoznaczna: 500 plus nie stanowi dochodu i nie wlicza się do ustalenia zdolności kredytowej. Wyjątkiem są Credit Agricole oraz BNP Paribas, ale decyzję ograniczają krótkim okresem kredytowania. 

– Świadczenie 500 plus jest uznawane jedynie w sytuacji, gdy okres kredytowania wynosi maksymalnie 10 lat – tłumaczy stanowisko banku Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole dla serwisu Domiporta.

Zobacz także

Jak zaznaczają autorzy analizy, niechęć banków do uwzględniania świadczenia przy określaniu sytuacji finansowej przyszłych kredytobiorców wynika z niepewności tego źródła przychodów. Ciągłość tego świadczenia zależna jest bowiem od sytuacji politycznej.

Banki w podobny sposób podchodzą też do innych świadczeń społecznych, np. rent czy zasiłków pielęgnacyjnych, również nie wliczając ich do dochodów gospodarstwa domowego – informują autorzy analizy.

Zobacz także

500 plus. Jak zwiększyły się domowe budżety?

W analizie wskazano, że sytuacja finansowa rodzin dzięki świadczeniu będzie się poprawiać. W projekcie budżetu na 2020 rok na wypłaty tego świadczenia zarezerwowano ponad 41,2 miliarda złotych. To o 9 miliardów więcej niż w roku bieżącym. Warto nadmienić, że od 1 lipca bieżącego roku programem 500 plus zostały objęte wszystkie dzieci poniżej 18. roku życia.

500 plus w domowych budżetach
fot. Materiały prasowe

Autorzy analizy doradzają, że choć świadczenie 500 plus nie wpływa wprost na zdolność kredytową, to i tak można na nim skorzystać. Comiesięczne świadczenie można odkładać na poczet wkładu własnego w banku.

RadioZET.pl/Domiporta.pl