Zamknij

500 plus pomniejszy inne świadczenia?

12.12.2019 20:37
500 plus a Kindergeld. Świadczenia dla Polaków w Niemczech
fot. Shutterstock/CalypsoArt (ilustracyjne)

Wypłacane w Niemczech świadczenie na dzieci ma być pomniejszone o sumę świadczenia 500 plus otrzymywanego w Polsce – orzekł sąd w Monachium.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Polskie 500 plus będzie odliczane od przyznawanego w Niemczech świadczenia Kindergeld – orzekł niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) w Monachium. Zgodnie z decyzją sądu, świadczenia na dzieci wypłacane polskim pracownikom w Niemczech mają być pomniejszane o sumę świadczenia otrzymywanego w Polsce (o ile jest pobierane).

Sprawa rozpatrywana przez niemiecki sąd dotyczyła obywatela Polski, który walczył o świadczenia dla dwóch córek. Wnioskodawca został delegowany przez swojego pracodawcę do Niemiec, gdzie mieszkał na stałe. Jego dzieci otrzymywały zarówno Kindergeld, jak i 500 plus.  Kiedy dowiedziały się o tym instytucje niemieckie odliczyły kwotę polskiego świadczenia od niemieckiego i zażądały zwrotu ponad 2 tysięcy euro za okres, kiedy oba były wypłacane jednocześnie. Polak przegrał sprawę we wszystkich instancjach sądowych, także w BFH – najwyższej instancji niemieckiego sądownictwa.

Zobacz także

Dla kogo 500 plus?

Od 1 lipca 2019 roku kluczowym programem PiS zostały objęte wszystkie dzieci. Świadczenie przysługuje na dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Dzięki wprowadzonym zmianom ze świadczenia 500+ korzysta  każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, czyli – jak szacuje MRPiPS- 6,8 miliona osób.

Zobacz także

Kto może ubiegać się o Kindergeld

Kindergeld to świadczenie, które przysługuje na każde dziecko. Jak czytamy na stronie internetowej niemieckiego ministerstwa pracy, od 1 lipca 2019 roku rodzina w Niemczech otrzyma 204 euro na pierwsze i drugie dziecko, 210 euro na trzecie i 235 euro na każde kolejne dziecko. Najuboższe rodziny mogą wnioskować też o dodatek do Kindergeld tzw. Kinderzuschlag w maksymalnej kwocie 185 euro miesięcznie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP