Zamknij

500 plus. Sejm zagłosuje nad odebraniem świadczenia samorządom

Michał Tomaszkiewicz
13.09.2021 10:08
500 zł w ręku dziecka
fot. MONKPRESS/East News

15 września 2021 roku Sejm zajmie się ustawą wprowadzającą zmiany w działaniu programu Rodzina 500 plus. Rządz szuka oszczędności, przygotował więc prawdziwą rewolucję.

500 plus, jakie znamy, zniknie wraz z końcem 2021 roku. System, który funkcjonuje od 2016 roku, zostanie całkowicie zmieniony. Inaczej będzie się składać wnioski, będą one trafiały także do zupełnie innej instytucji.

Według rządu, przyniesie to wymierne oszczędności: w ciągu 10 lat na 500 plus zostanie wydane 3 mld zł mniej. Samorządy alarmują: przez zmiany bez środków do życia zostanie 12 000 osób.

500 plus do zmiany. Wnioski w ZUS lub na poczcie

Główną zmianą organizacyjną jest odebranie świadczenia samorządom, które do tej pory zajmowały się jego prowadzenie, i przekazaniem do ZUS. Wzbudza to protesty zarówno w JST, jak i w samym Zakładzie.

Nad obsługą 500 plus pracuje bowiem w Polsce łącznie około 12 000 osób. Urzędnicy są zatrudniani przez władze lokalne, a środki na sfinansowanie miejsc pracy to przede wszystkim opłaty za rozpatrywanie wniosków oraz dystrybucję środków z 500 plus. Od 1 stycznia 2021 pracownicy zajmujący się świadczeniem nie będą już potrzebni, nie będzie także pieniędzy na utrzymanie ich stanowisk.

Pracownicy ZUS z kolei protestują przeciwko narzuceniu im kolejnych obowiązków. W Zakładzie trwa spór między związkami, a zarządem Zakładu. Pracownicy żądają podwyżek o 60 procent, takich samych jak przyznali sobie politycy, i grożą strajkiem powszechnym, podczas którego nie wypłacaliby emerytur i rent. Urzędnicy narzekają na przepracowanie, nadgodziny oraz płace niewiele wyższe od minimalnej.

Przekazanie 500 plus do obsługi przez ZUS wiąże się także ze zmianą wnioskowania o świadczenie. O pieniądze będzie można wystąpić tylko drogą elektroniczną, co może oznaczać problemy dla osób wykluczonych cyfrowo, a więc najczęściej ubogich. ZUS zapowiedział, że w oddziałach pojawią się specjalne stanowiska, korzystając z których można będzie złożyć wniosek, pomagać mają także placówki pocztowe.

Sejm będzie głosował nad zmianami w programie Rodzina 500 plus w środę 15 września 2021. Niewykluczone, że opozycja zaproponuje poprawki zobowiązujące do waloryzacji świadczenia, które z powodu inflacji z roku na rok realnie warte jest coraz mniej.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl