Zamknij

500 plus. Nawet 4 lata oczekiwania na świadczenie

02.10.2020 11:06
świadczenie 500 plus
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

500 plus: czas oczekiwania na świadczenie to nawet 4 lata. Urzędy nie zawsze mogą sprawnie zatwierdzać wnioski o świadczenie 500 plus, przez co na przyznanie pomocy trzeba bardzo długo czekać.

500 plus to sztandarowy program socjalny wprowadzony przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Ze świadczenia korzystają miliony rodziców, którzy łącznie otrzymali z budżetu pomoc przekraczającą 100 mld zł.

Nie wszyscy chętni jednak zostali beneficjentami programu. Urzędy potrafią bowiem analizować wnioski o przyznanie świadczenia latami. Rekordziści, jak przyznali urzędnicy, czekają wciąż na decyzję w sprawie dokumentów złożonych w 2016 roku, a więc w chwili wejścia 500 plus w życie.

500 plus opóźnione nawet o 4 lata. Wnioski wciąż czekają na rozpatrzenie

500 plus większości beneficjentów przyznawane i wypłacane jest bezproblemowo. Są jednak przypadki, w których urzędnicy nie są w stanie wydać decyzji, mimo analizowania sprawy latami.

Zobacz także

Money.pl opisało historię mężczyzny, który samotnie wychowuje 8-letnią córkę. Mieszkaniec Żnina w 2018 roku złożył w urzędzie wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus. Odpowiedzi nie otrzymał do dzisiaj.

W deklaracji zaznaczył bowiem, że matka dziecka wyjechała do Wielkiej Brytanii. Sprawa została z tego powodu przekazana do Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu, który od dwóch lat sprawdza, czy nie pobiera ona zasiłku na dziecko na wyspach. Wtedy 500 plus nie będzie mogło być przyznane.

Zobacz także

Urzędnicy ze Żnina spekulowali, że może chodzić także o przyznanie dodatku dyferencyjnego. W jego ramach brytyjski rząd dopłacałby do 500 plus różnicę między świadczenie polskim, a przysługującym na wyspach, gdzie przebywa matka dziecka.

Urząd w Toruniu nie odpowiada na pytania mężczyzny, nie wiadomo więc jaki jest powód opóźnienia. Informacji nie udzielono także dziennikarzom, tłumacząc to potrzebą dokładnego zbadania sprawy.

Zagłosuj

Czy program 500 plus jest potrzebny?

Liczba głosów:

Rekordowe wnioski czekają na rozpatrzenie od 2016 roku. Jeśli 500 plus zostanie na nie przyznana, beneficjenci otrzymają całość zaległych środków. Bez odsetek za zwłokę, gdyż program nie przewidział tak dużych opóźnień w przyznawaniu świadczenia.

RadioZET.pl/Money.pl