Zamknij

500 plus. Ministerstwo tłumaczy, jak nie stracić świadczenia

28.01.2021 09:04
konferencja o 500 plus
fot. KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER/East News

Zasady przyznawania 500 plus zmieniły się w 2021 roku. Przypomina o tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, odpowiadając na najczęściej zadawane w związku z tym pytania.

500 plus tak mocno wrosło w krajobraz polskich świadczeń socjalnych, że likwidacja programu stała się niewyobrażalna. Inicjatywa co prawda zawiodła na całej linii i nie przyczyniła się do wzrostu dzietności, przez co katastrofa ZUS jest nieuchronna, w grę wchodzą jednak względy polityczne.

Przez zmiany w zasadach przyznawania 500 plus w 2021 można jednak stracić prawo do świadczenia. Ministerstwo Rodziny przygotowało odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają obawiający się tego rodzice.

500 plus. Jak nie stracić świadczenia w 2021 roku?

Zamieszanie z 500 plus w 2021 roku wynika ze zmiany okresu, na jaki ustalane będzie prawo do świadczenia. Ministerstwo zadecydowało o unifikacji dat dla wszystkich programów społecznych, które będą ustalane na okres 1 czerwca – 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Wynika z tego konieczność wcześniejszego złożenia wniosku o przyznanie 500 plus na 2021 i 2022 rok. Jeśli będzie się trzymało dotychczasowych terminów, części pieniędzy się nie otrzyma. Ministerstwo wyraźnie to podkreśliło.

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

komunikat MRiPS

Wnioski będzie można składać drogą elektroniczną - za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS – od 1 lutego 2021 roku. Osoby, które wolą zrobić to w sposób tradycyjny, na papierowym formularzu składanym w urzędzie lub wysyłanym pocztą, dostaną taką możliwość poczynając od 1 kwietnia 2021 roku.

Ministerstwo Rodziny przypomniało ponadto, że po zniesieniu kryterium dochodowego do wniosku nie trzeba już dołączać żadnych dodatkowych dokumentów.

RadioZET.pl/Ministerstwo Rodziny