Zamknij

500 plus, Dobry start i 13. emerytura do zmiany? Marlena Maląg komentuje

20.04.2020 12:12
500 plus, Dobry start i 13. emerytura do zmiany? Minister Maląg komentuje
fot. Adam Guz/KPRM (ilustracyjne)

Czy rząd planuje zmiany w świadczeniach społecznych, jak 500 plus, Dobry start i 13. emerytura? Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg po raz kolejny zapewniła, że nic takiego nie ma miejsca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że wszystkie założenia programów społecznych będą w pełni zrealizowane.

Zarówno program 500 plus, który jest już realizowany od 4 lat. Do tej pory trafiło prawie 105 miliardów złotych do polskich rodzin. W tym roku w budżecie pieniądze są. Program 500 plus ma w tym roku inny wymiar. Dzisiaj w tej sytuacji trudnej gospodarczo spowodowanej pandemią są to na bieżąco wpływające pieniądze do budżetu domowego, które pomagają rodzinie w miarę normalnie funkcjonować

Marlena Maląg

Minister dodała, że rząd ma również zabezpieczone pieniądze na program Dobry start, czyli po 300 zł dla dzieci rozpoczynających naukę na początku roku szkolnego. Maląg powiedziała też, że nie jest także zagrożona 13 emerytura.

Zobacz także

Jak podkreśliła, że do dnia dzisiejszego to świadczenie zostało wypłacone do 6,5 milionów naszych emerytów i rencistów w kwocie prawie 8 miliardów złotych.

Do końca kwietnia zostaną objęci wszyscy emeryci i renciści, na to została zabezpieczona kwota 12 miliardów złotych. Pomimo trudnej sytuacji Poczta Polska stoi na wysokości zadania wobec rencistów i emerytów, którzy nie mają kont. ZUS zadbał, żeby świadczenie było w bezpiecznych kopertach i Poczta Polska je donosi

Marlena Maląg

Minister podkreśliła, że nie trwają żadne prace nad zmianą tych programów, bo dziś mają one inny wymiar, jeszcze ważniejszy dla funkcjonowania każdej rodziny.

Cel? "Chronić miejsca pracy"

Minister Maląg, pytana, czy 300 mld złotych pomocy dla przedsiębiorców i na obronę miejsc pracy wystarczy, stwierdziła, że rząd cały czas analizuje sytuację na rynku.

Zobacz także

- Na chwilę obecną jest złożonych ponad 1 milion 303 tysiące wniosków przez przedsiębiorców. Te wnioski, to konkretni przedsiębiorcy, za tymi wnioskami stoi ochrona konkretnych miejsc pracy. (...) Ważna jest realizacja. Przede wszystkim zależało nam na tym, żeby tarcza jak najszybciej weszła – powiedziała Maląg.

Dodała, że w ramach świadczeń na ochronę miejsc pracy, zwolnienia ze składki ZUS i pożyczek dla mikroprzedsiębiorców trafiło do przedsiębiorców 1,5 miliarda zł.

Staramy się analizować i wprowadzać kolejne instrumenty, które pozwolą ochronić miejsca pracy. Priorytetem dla nas jest, aby firmy miały płynność finansową i abyśmy mogli ochronić miejsca pracy

Marlena Maląg

Według niej składane wnioski są realizowane na bieżąco.

Maląg powiedziała, że rząd wprowadził ułatwienia dla osób bezrobotnych, które się rejestrują. Mogą to robić online, a także przez telefon. Chodzi o to, aby ministerstwo miało dane na bieżąco.

Sytuacja na rynku pracy jest analizowana i decyzje będą podejmowane w zależności od ostatecznego kształtowania się sytuacji. Natomiast pełen obraz, jak bezrobocie będzie się kształtowało, będziemy widzieli bardziej z końcem miesiąca kwietnia, (...) czerwca i lipca. To będą miesiące przełomowe. Liczba bezrobotnych pokaże też, jak działa tarcza

Marlena Maląg

Minister podkreśliła, że zależy jej na jak najszybszym wdrożeniu instrumentów tarczy, aby pieniądze poszły na rynek.

- Tak żeby przedsiębiorcy widzieli, że państwo wspomaga, jest wiarygodnym partnerem przede wszystkim właśnie w tej trudnej sytuacji. Wtedy będziemy podejmować decyzje, jak powinien kształtować się zasiłek dla bezrobotnych - wskazała Maląg.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Radio Gdańsk