Zamknij

500 plus. Rodziny szybciej dostaną świadczenie

03.03.2020 09:18
500 plus 2020. Zmiany w ustawie. Rodziny szybciej dostaną świadczenie
fot. Halfpoint/Shutterstock (ilustracyjne)

Rząd planuje zmiany w programie 500 plus - podał dziennik "Fakt". Mają na nim skorzystać rodzice, którzy pracują za granicą i nie mogą otrzymać świadczenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus, czyli sztandarowy świadczenie prorodzinne rządu PiS, jest wypłacane od 2016 roku. 

Pomimo że pieniądze od ubiegłego roku przysługują także na pierwsze dziecko w rodzinie, nie brakuje w Polsce rodzin wciąż czekających na wypłatę świadczenia. 

Zobacz także

500 plus. Jakie zmiany w 2020 roku?

Chodzi o sytuacje, kiedy jeden z rodziców dziecka pracuje tymczasowo poza Polską. Urzędnicy rozpatrując wniosek o przyznanie 500 plus mają obowiązek sprawdzić, czy taka osoba nie pobiera innego świadczenia prorodzinnego w innym kraju, na przykład Niemiec czy Holandii. 

Niektóre rodziny czekają na przyznanie świadczenia nawet od 2016 roku. 

Jak podkreślił "Fakt", ta procedura przeciąga się miesiącami, a czasem nawet latami. Dokumentacja z gminnego ośrodka pomocy społecznej trafia do urzędu wojewódzkiego, gdzie rodzice bardzo długo czekają na ostateczną decyzję w sprawie przyznania 500 plus.

Wymianę dokumentów polskich urzędników z zagranicznymi ma ułatwić projekt ustawy, który opracował rząd i wkrótce mają zostać podane szczegóły - wskazał "Fakt". 

Zobacz także

W tym samym projekcie zapisano również zmiany dla dzieci z niepełnych rodzin. Zostanie usunięta regulacja, na podstawie której rodzice tracili pieniądze z funduszu alimentacyjnego w sytuacji, kiedy rośnie pensja minimalna. 

Obecnie alimenty od państwa są przyznawane, kiedy jeden z rodziców uchyla się od płacenia na dziecko, a dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł. Tymczasem płaca minimalna od początku tego roku wynosi 2600 zł brutto. 

Jak podał "Fakt" jesienią tego roku zostanie podniesiony próg dochodowy w rodzinie do 1000 zł na osobę. W kolejnych latach ma być powiązany z płacą minimalną.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt