Zamknij

500 plus. Żony kierowców TIR-ów nie otrzymują świadczenia

01.02.2020 12:56
500 plus 2020. Wnioski od żon kierowców TIR-ów nie są przyjmowane
fot. altanaka/Shutterstock (ilustracyjne)

Żony kierowców TIR-ów mają problemy z uzyskaniem 500 plus - alarmuje portal WP.pl. Urzędnicy mają wątpliwości, czy nie pobierają podobnych świadczeń w innych krajach unijnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, czyli prorodzinne comiesięczne świadczenie w wysokości 500 plus, od ubiegłego roku jest wypłacane na każde dziecko. Dostęp do tych pieniędzy mają tylko osoby zamieszkałe w Polsce na stałe i nie pobierające innych, podobnych świadczeń w krajach unijnych.

"To absurd"

Jak podało WP.pl, z tego powodu problemy mają żony polskich kierowców TIR-ów.

- Mąż jeździ ciężarówką po całej Unii Europejskiej. Ciężko pracuje na utrzymanie domu, ale okazało się to problemem dla urzędników od 500 plus. Panie z urzędu uznały, że w takim razie mój mąż zamieszkuje za granicą i decyzja o przyznaniu dodatku wymaga konsultacji z zagranicznymi urzędami pomocy socjalnej - tłumaczyła Sonia Kotowska, mieszkanka powiatu częstochowskiego (woj. śląskie), w rozmowie z WP.pl.

Zobacz także

Kobieta złożyła w sierpniu 2019 roku wniosek o przyznanie 500 plus na pierwsze dziecko. Do tej pory nie otrzymała decyzji o otrzymaniu prawa do tych środków.

Jej sprawa utknęła Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Dlaczego? W przypadku, kiedy jeden z rodziców pracuje na terenie Unii Europejskiej, urzędy wojewódzkie mają obowiązek sprawdzenia, czy rodzice nie pobierają podobnych świadczeń prorodzinnych z innego kraju UE.

To absurd! Mój mąż nie mieszka za granicą. No, chyba że za zamieszkiwanie uznać fakt, że zazwyczaj nocuje w kabinie swojego samochodu (...) Takie sprawdzanie może trwać latami. Czy oni zamierzają sprawdzić wszystkie kraje po drodze do Barcelony?

Sonia Kotowska

Wnioski o 500 plus utknęły w urzędach

Kobieta podkreśliła, że małżonki pracowników transportu międzynarodowego są w różny sposób traktowane przez urzędników. Jedna grupa bez przeszkód dostaje 500 plus, a pozostałe są poddawane procedurze sprawdzenia, czy nie pobierają innych świadczeń prorodzinnych w UE.

Zobacz także

Z tego powodu tysiące rodzin w skali kraju ma opóźnienia lub w ogóle nie może pobierać świadczenia 500 plus.

Sprawy miesiącami tkwią w urzędach wojewódzkich, gdzie są kierowane przez gminne ośrodki pomocy społecznej. Powód? Urzędnicy długo czekają na odpowiedź z instytucji państw unijnych, gdzie pracują dani rodzice.

Nieoficjalnie urzędnicy z Katowic potwierdzili, że procedura unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego stała się problemem dla części rodzin - podało WP.pl.

Według danych resortu rodziny, 500 plus trafia do około 6,8 mln dzieci. W tegorocznym budżecie państwa na wydatki związane ze świadczeniem przewidziano prawie 40 mld zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl