Zamknij

500 plus. Wiceminister rodziny: urodzenia nie wzrosły

21.01.2020 16:41
500 plus 2020. Wiceminister rodziny Barbara Socha: Liczba urodzeń nie wzrośnie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Przez rządowy program 500 plus liczba urodzeń nie wzrosła i nie wzrośnie - zadeklarowała Barbara Socha, wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej i pełnomocniczka rządu ds. demografii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, sztandarowy program prorodzinny rządu PiS, miał nie tylko poprawić sytuację Polaków, ale przede wszystkim spowodować wzrost liczby urodzeń. 

W rozmowie w Radiu Wnet Barbara Socha - wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej i pełnomocniczka rządu ds. demografii - złamała dotychczasową narrację polityków PiS na temat 500 plus.

Zobacz także

Urodzenia nie wzrosły i nie wzrosną - powiedziała Socha, zapytana o wpływ 500 plus na demografię.

Powiem więcej, one (urodzenia - przyp. red.) spadną. Ponieważ coraz mniej kobiet może te dzieci rodzić

Barbara Socha

Jednocześnie w ocenie wiceminister Sochy, nie świadczy to o porażce programu Rodzina 500 plus.

Żaden program nie spowoduje, że 10 kobiet urodzi więcej dzieci niż 100 kobiet. To jest kwestia do jakiego momentu doszliśmy w strukturze demograficznej Polski

Barbara Socha

Zobacz także

Wcześniej czołowi politycy PiS - w tym była premier Beata Szydło - zapewniali o wpływie 500 plus na wzrost liczby urodzeń w Polsce.

- To na co liczyliśmy, i czemu również ten program dedykowaliśmy - żeby on stał się takim prorodzinnym projektem, który będzie również powodował, że będziemy mieli w Polsce coraz więcej dzieci. I w ubiegłym roku urodziło się więcej dzieci ponad to, co było przewidywane i planowane - mówiła Szydło w czerwcu 2018 roku.

Z kolei w sierpniu ubiegłego roku Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, podczas spotkania w Otwocku powiedziała, że "dzięki programowi Rodzina 500 plus rodzi się w Polsce więcej dzieci".

Zupełnie innego zdania byli eksperci.

"W październiku urodziło się 33 tys. dzieci (35 tys. rok temu). Zmarło 34,5 tys. osób (36,1 tys. rok temu). Suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy to 376 tys. Najmniej od 3 lat. Deficyt demograficzny największy od II WŚ. O 34 tys. więcej osób zmarło, niż się urodziło w ostatnich 12 miesiącach" - napisał na Twitterze Rafał Mundry, ekspert w dziedzinie polityki pieniężnej i budżetowej.

Zobacz także

W ubiegłym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że wskaźnik dzietności, wzrósł od czasu wprowadzenia programu 500 plus. W 2015 roku współczynnik ten wynosił 1,289, a trzy lata było to już 1,435.

Jak podał portal Business Insider Polska, zdaniem urzędników resortu "spadek liczby kobiet w wieku prokreacyjnym wynika z procesu starzenia się kobiet urodzonych w okresie wyżu demograficznego na przełomie lat 70’ i 80’".

RadioZET.pl/Radio Wnet/Business Insider Polska