Zamknij

500 plus. Marlena Maląg: nie planujemy waloryzacji świadczenia

04.02.2020 09:18
500 plus 2020. Marlena Maląg: nie planujemy podwyżki świadczenia
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Jasne stanowisko Marleny Maląg, minister rodziny, w sprawie waloryzacji 500 plus. Kierowany przez nią resort nie planuje wzrostu wysokości świadczenia. Pomimo że wzrost cen i usług powoduje realny spadek siły nabywczej świadczenia. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, które jest wypłacane od 2016 roku, trafia do rodzin w niezmiennej wysokości. Świadczenie 500 złotych miesięcznie przysługuje na każde dziecko (tę zmianę wprowadzono w ubiegłym roku). 

Od miesięcy pojawią się głosy i spekulacje na temat możliwej podwyżki 500 plus. Dlaczego? Rosnąca inflacja, czyli dynamika wzrostu cen i usług, sprawia, że za 500-złotowe świadczenie można kupić coraz mniej produktów. 

Zobacz także

Według wyliczeń portalu Money.pl w grudniu 2019 roku świadczenie było realnie warte "tylko" 463 zł.

Z kolei w ocenie Rady Polityki Pieniężnej, w 2020 roku poziom inflacji wzrośnie powyżej założeń zapisanych w projekcie tegorocznego budżetu państwa. To może oznaczać kolejne podwyżki. 

500 plus. Czas na waloryzację?

Podczas wizyty w Wielkopolsce Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej - została zapytana przez dziennikarzy czy można się spodziewać waloryzacji świadczenia z programu Rodzina 500 plus.

Póki co nie planujemy zmiany, waloryzacji tego świadczenia. Idziemy przede wszystkim w kierunku wzmocnienia usług dla rodzin małymi dziećmi – to (…) program Maluch plus. Zależy nam na tym, żeby kompleksowo podejść (do sprawy – przyp. red.), a nie samym świadczeniem pieniężnym

Marlena Maląg

Zobacz także

Dodała, że "działania resortu pójdą też w innych kierunkach".

Przygotowujemy się do opracowania strategii demograficznej i pokazania, w jakim kierunku powinniśmy wesprzeć polskie rodziny, aby rodziło się więcej dzieci. Ten kierunek, ta polityka demograficzna jest w centrum naszych działań

Marlena Maląg

W projekcie ustawy budżetowej na 2020 roku wydatki na zadania w zakresie rodziny i polityki społecznej zaplanowano na 70,2 mld zł.

W 2020 roku na 500 plus przeznaczonych zostanie 39,2 mld zł. Tegoroczny budżet programu Maluch plus, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych, to 450 mln zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVN24BiS.pl