Zamknij

500 plus dla obojga rodziców? Jasne stanowisko sądu

30.01.2020 13:15
500 plus 2020. Czy pieniądze może otrzymać oboje rodziców?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Czy oboje rodziców mogą jednocześnie pobierać świadczenie 500 plus? Wyrok w tej sprawie wydał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) - podała "Rzeczpospolita".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, czyli comiesięczne świadczenie prorodzinne, od ubiegłego roku wypłacane jest na każde dziecko.

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci stanowi, iż świadczenie z programu 500 plus przysługuje ojcu, matce, opiekunowi faktycznemu albo opiekunowi prawnemu dziecka.

Pieniądze przysługują rodzicowi, który sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Co jeśli dzieje się inaczej?

Zobacz także

500 plus. Kiedy pieniądze dla obojga rodziców?

"Rzeczpospolita" opisała sprawę sądową ojca dwóch córek. Po rozwodzie z żoną opieka nad ich dwójką córek została ustalone przy matce. Jednocześnie sąd nie sprecyzował, jak ma dokładnie wyglądać opieka rodzicielska nad dziećmi. 

Ojciec miał aktywnie brać udział w wychowaniu córek - odbierał je po zajęciach w szkole, widywał się z nimi przez dwa dni co dwa tygodnie oraz spędzał z nimi ferie i wakacje. Mimo to nie została mu przyznana połowa świadczenia 500 plus, na co pozwalają przepisy w sytuacji naprzemiennej opieki nad dziećmi przez rodziców w separacji lub po rozwodzie.

Sprawa świadczenia, które przyznano tylko matce, została zaskarżona przez ojca. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) nie stanęło po stronie mężczyzny, dlatego skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Lublinie.

Zobacz także

Ojciec argumentował "naruszenie zasady prawdy obiektywnej i niewłaściwe przeprowadzenie postępowania dowodowego w sprawie polegające na braku wszechstronnego i wyczerpującego ustalenia stanu faktycznego".

Mężczyzna dodał, że opiekę nad córkami ustalił z byłą żoną na zasadzie porozumienia i dzięki umowie słownej dzieci przebywają co miesiąc z matką o 6 dni dłużej, niż z nim.

WSA oddalił skarg ojca. Wskazał, że opieka naprzemienna jest możliwa tylko z orzeczeniem wydanym przez sąd rodzinny. Ostatecznie sprawę rozstrzygnął NSA. Podkreślił on, że według obowiązującego prawa dziecko może należeć tylko do jednej rodziny. 

Tylko orzeczenie sądu albo porozumienie między rodzicami może być podstawą do zaliczenia dziecka do obu rodzin i w konsekwencji podstawą do wypłacenia 500 plus obojgu rodzicom. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita