Zamknij

500 plus do waloryzacji? Jest deklaracja z rządu PiS

22.10.2019 18:48
500 plus 2019. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed nie wyklucza waloryzacji
fot. Nowograd.pl

Ciekawy pomysł, wart rozważenia - tak Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z "Super Expressem", nazwał propozycję waloryzacji 500 plus. Świadczenia z rządowego programu nie było podnoszone od początku jego ustanowienia. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, które od lipca tego roku jest wypłacane na wszystkie dzieci, jest wypłacane w takiej samej kwocie od trzech lat. Pomimo rosnącej inflacji i wzrostu cen konsumpcyjnych, rząd PiS nie zdecydował się dotąd na waloryzację świadczenia. 

500 plus do poprawy?

Jednak takiego wariantu nie odrzucił Stanisław Szwed - wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Zobacz także

Przeznaczamy duże środki na politykę prorodzinną. Mamy na 2020 rok zaplanowane ponad 40 miliardów złotych na program Rodzina 500 plus, ale w przyszłości nie wykluczamy różnych wariantów

Stanisław Szwed

Propozycję podniesienia świadczenia Szwed nazwał "ciekawym pomysłem, wartym rozważenia". - Każde środki finansowe, które trafiają do rodzin, są dla nich wsparciem - dodał wiceminister rodziny w rozmowie z "Super Express".

O tym, że realna siła nabywcza świadczenia Rodzina 500 plus spada, alarmował w rozmowie z dziennikiem ekonomista dr Marek Zuber.

Inflacja zjada 500 plus. Najbiedniejsze rodziny najwięcej wydają na żywność i dla nich 500 plus nie jest warte 500 złotych, ale już 430 złotych

Marek Zuber

Zobacz także

500 plus - gdzie najwięcej wniosków?

W ciągu pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania programu 500 plus w rozszerzonej formule, rodziny złożyły 4,3 mln wniosków, w zdecydowanej większości przypadków gminy wydały już informację o przyznaniu świadczenia.

W efekcie we wrześniu blisko 6,5 mln dzieci było uprawnionych do świadczenia. Według szacunków resortu po rozszerzeniu programu 500 plus do świadczenia uprawnionych może być nawet 6,8 mln dzieci.

W okresie od 1 lipca do 30 września najwięcej wniosków o świadczenie wpłynęło do gmin w województwach: mazowieckim (670,6 tys.), śląskim (493,4 tys.), wielkopolskim (427,1 tys.) i małopolskim (389,5 tys.). Najmniej wniosków rozpatrywały samorządy w województwie opolskim (95,7 tys.) i lubuskim (109,1 tys.).

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/PAP