Zamknij

500 plus nie dla mieszkańców Warszawy? MRPiPS: przekazaliśmy stolicy 160 mln zł

30.09.2019 17:15
500 plus 2019. Warszawa zgłasza problemy z wypłatami. MRPiPS: przekazaliśmy 160 mln zł
fot. lusia599/Shutterstock (ilustracyjne)

Półtorej tygodnia temu władze Warszawy otrzymały 160 mln zł na wypłatę 500 plus - podała Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. O problemach z dotacją na realizację rządowego programu mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, które od lipca tego roku jest wypłacane na wszystkie dzieci bez kryterium dochodowego, jest realizowana z rządowej dotacji. Bez niej samorządy nie maja środków na przekazywanie świadczenia rodzinom.

500 plus - co z wypłatami w Warszawie?

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski mówił w ostatnim czasie o braku pieniędzy na wypłaty 500 plus w Warszawie. Jego zdaniem pieniądze z programu są przekazywane przez rząd w ostatniej chwili, a miasto wciąż nie dostało środków na wypłatę świadczenia za trzy ostatnie miesiące roku.

Zobacz także

W reakcji na te informacje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wystosowało do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego pismo, w którym podkreśla, że – zgodnie z informacją Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego – "wszystkie środki na realizację świadczeń we wrześniu zostały przekazane do 19 września tego roku" w wysokości wnioskowanej przez prezydenta Trzaskowskiego.

Poinformowano, że dotyczy to zarówno zapotrzebowania zgłoszonego przez miasto w wysokości około 67 mln zł (wniosek z 26 sierpnia), jak i kolejnego zwiększenia zapotrzebowania na wypłatę świadczeń 500 plus w wysokości 35 mln zł (wniosek z 10 września).

Zgodnie z ustawą transze finansowania programu 500 plus odbywają się w miesięcznych przekazach środków pieniężnych na konta samorządów. Już 19 września na konto samorządu warszawskiego zostało skierowane 160 mln zł. Następne transze, o które wnioskował pan prezydent Warszawy zostały skierowane do miasta niezwłoczne

Bożena Borys-Szopa

Inne miasta szybciej realizują wypłatę 500 plus

Jednocześnie resort rodziny zwrócił uwagę "na rażące nieprawidłowości występujące po stronie podległych prezydentowi Warszawy służb, które zajmują się przekazywaniem zapotrzebowania na wypłatę świadczeń".

"W ponad 3-letniej historii realizacji świadczenia wychowawczego nie doszło bowiem jeszcze do sytuacji, by gmina po kilku czy kilkunastu dniach kolejny raz zwiększała w tak istotnym zakresie zapotrzebowanie na środki" – napisano w komunikacie na stronie resortu.

Kierownictwo ministerstwa zwróciło się do władz miasta z prośbą o wypłatę wszystkich należnych świadczeń z programu Rodzina 500 plus jeszcze w tym miesiącu.

Zobacz także

Wnoszę również o podjęcie działań tak, aby w przyszłości składane przez m.st. Warszawę zapotrzebowanie na środki odpowiadało faktycznym potrzebom. Istotne jest również podjęcie działań w celu przyspieszenia procesu przekazywania środków na wypłaty świadczeń do poszczególnych dzielnic realizujących świadczenia wychowawcze

Marcin Zieleniecki, wiceszef MRPiPS

Resort zwrócił uwagę także na niższy w Warszawie wskaźnik realizacji programu Rodzina 500 plus - stosunek liczby złożonych wniosków do liczby zakończonych postępowań.

Jak poinformowano, w stolicy wskaźnik ten jest na poziomie 80 proc., podczas gdy w innych największych miastach w Polsce przekracza on 90 proc. Na przykład w Łodzi – 95 proc., Krakowie – 93 proc. czy Gdańsku – 92 proc.).

Apeluję do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, żeby w kampanii wyborczej, która jest polityczną rozgrywką, nie używał polskich rodzin

Bożena Borys-Szopa

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP