Zamknij

Weekend za pół ceny - kiedy rusza akcja?

Olga Papiernik
19.09.2018 13:54
Jarosławiec
fot. Marek Kowalczyk/East News

Od 5 do 7 października turyści będą mogli zwiedzać kraj w ramach V edycji akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny". Ruszyła już rezerwacja m.in. noclegów. Celem programu jest przedłużenie sezonu turystycznego - powiedział prezes POT Robert Andrzejczyk.

Jak zaznaczył podczas środowej konferencji prasowej szef Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), tej jesieni w akcji bierze udział 757 partnerów, co jest rekordową liczbą. - Przy poprzedniej edycji mieliśmy 661 podmiotów - powiedział Andrzejczyk.

Dodał, że poprzednio z ofert partnerów akcji skorzystało 132 tys. osób. - Teraz oceniamy, że będzie to ok. 150 tys. Polaków, którzy będą mogli atrakcyjnie spędzić czas, odkrywając uroki Polski - zaznaczył.

Akcja ruszy 5 października i potrwa przez cały weekend. - Poprzez stronę polskazobaczwięcej.pl można już od dziś dokonywać rezerwacji - powiedział.

Dodał, że najwięcej ofert dotyczy noclegów - od pięciogwiazdkowych hoteli po obiekty agroturystyczne. - Popularną kategorią jest też gastronomia, obiekty kultury, jak muzea, galerie, ale też spot i rekreacja, usługi przewodnickie i przewozowe - wyliczał.

Kto może korzystać ze zniżek

Ze zniżek, minimum 50-proc. mogą, jak powiedział Andrzejczyk, korzystać wszyscy Polacy. - Są to zniżki na podstawowe produkty danego przedsiębiorcy - wskazał.

Najwięcej ofert będą mieli turyści, którzy wybiorą się do województw: małopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

Nowością obecnego programu, który od dwóch lat jest organizowany dwa razy w roku - wiosną i jesienią - jest udział większej liczby przedsiębiorców oferujących usługi gastronomiczne. - Zależało nam na tym, żeby ta oferta była komplementarna, żeby można było na bazie oferty noclegowej i przejazdowej zapewnić inne atrakcje. Cieszy nas to, że przyłączyli się tak masowo restauratorzy, bo gastronomia stanowi bardzo dużą część wydatków w czasie wyjazdów - ocenił szef POT.

Weekend za pół ceny 2019

W przyszłym roku wiosenny weekend za pół ceny będzie organizowany 15-17 marca. Natomiast edycja jesienna ma być przesunięta na listopad. - Nowością będzie też to, że akcja rozszerzy się na kraje ościenne: Niemcy, Czechy, Słowację, Ukrainę, Białoruś, Litwę, Rosję - zapowiedział Andrzejczyk.

Według szefa Polskiej Organizacji Turystycznej same koszty marketingowe POT związane z jedną edycją programu to 250 tys. zł. - W przyszłym roku budżet będzie dwukrotnie zwiększony - powiedział. - Do tego trzeba dodać koszty partnerów: PLL LOT, PKS Polonus, PKP Intercity - zaznaczył.

Ewa Lewandowska z Ministerstwa Sportu i Turystyki zaznaczyła, że akcja cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. - Ponad 90 proc. z nich chce wziąć udział w programie ponownie - powiedziała.

Jak mówiła, z punktu widzenia turystyki jest to akcja bardzo korzystna, bo przyczynia się do wydłużenia sezonu turystycznego. - Chodzi o zniwelowanie tzw. pików letnich i zimowych. Oznacza to dla nas wszystkich, że możemy korzystać z dobrodziejstw turystycznych także w sezonach mniej sprzyjających pogodowo: późną jesienią czy wczesną wiosną  - powiedziała.

Podkreśliła, że sprzyja to zwiększeniu ruchu turystycznego i rozwojowi turystyki społecznej. - Część niezamożnego społeczeństwa, które do tej pory nie miało okazji (...) zwiedzać Polski, może pozwolić sobie na nocowanie w hotelach, korzystanie z restauracji - powiedziała.

Inicjatywa "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" jest organizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i Polską Organizację Turystyczną we współpracy z partnerami z całej Polski.

PAP/Magdalena Jarco/OP