Zamknij

5-osobowa rodzina ze stolicy może dostać w 2019 r. nawet 690 zł miesięcznej dopłaty do najmu

Olga Papiernik
08.06.2018 16:21
5 osobowa rodzina
fot. east news

Pięcioosobowa rodzina z Warszawy może liczyć nawet na 690 zł miesięcznej dopłaty do najmu, po wejściu w życie ustawy w 2019 r. - poinformowało PAP Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dodano, że samotny mieszkaniec stolicy, po wejściu w życie ustawy o dopłatach do najmu, dostanie maksymalnie 173 zł.

Jak zastrzegło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, "zaprezentowane przykładowe wyliczenia maksymalnych dopłat uwzględniają aktualne na 2 kwartał 2018 r. średnie koszty budowy, tzw. wskaźniki odtworzeniowe, obowiązujące w poszczególnych lokalizacjach". "Dane są co trzy miesiące aktualizowane, dlatego konkretna wielkość dopłaty będzie możliwa do określenia po wejściu w życie ustawy" - podano.

Ministerstwo opublikowało maksymalne miesięczne kwoty dopłat do najmu, jakie można będzie dostać po wejściu w życie ustawy (prawdopodobnie od początku 2019 roku), wyliczone na podstawie aktualnych danych. Pięcioosobowa rodzina z Warszawy mogłaby dostać nawet 690 zł. "Dopłata dla mieszkańca stolicy, prowadzącego jednoosobowe gospodarstwo, to 173 zł" - poinformowało biuro prasowe MIiR.

W gminach sąsiadujących z Warszawą miesięczna dopłata maksymalna wyniosłaby dla 5-osobowej rodziny 501 zł, a dla 1-osobowego gospodarstwa - 125 zł. Gospodarstwo 3-osobowe mogłoby liczyć na 313 zł.

Najniższe dopłaty (na teraz) obowiązywałyby w miejscowościach z woj. opolskiego (z wyłączeniem Opola i gmin sąsiadujących z Opolem). Dopłaty dla pięcioosobowej rodziny wyniosłyby tam maksymalnie 377 zł, 3-osobowa rodzina mogłaby liczyć na 235 zł, a samotny najemca mieszkania - na 94 zł. Przykładowe wyliczenia dla wszystkich lokalizacji na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt dopłat do czynszów. Projekt może trafić pod obrady Rady Ministrów na najbliższym posiedzeniu.

Dopłaty mają być wypłacane w równej wysokości przez dziewięć lat, ale weryfikacja ma następować corocznie.

Zgodnie z przyjętym przez KSRM projektem, kryteria społeczne, określające preferencje dla beneficjentów dopłat do czynszów, ustali Rada Gminy. Będzie ona mogła wybrać z określonego w ustawie katalogu, komu w pierwszej kolejności będą wynajmowane mieszkania z dopłatą.

Dopłaty - jak zakłada projekt - mają być adresowane do gospodarstw domowych o określonym limicie dochodów. Gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS.

Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc.

Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie oraz powierzchni mieszkania. Im liczniejsze gospodarstwo, tym wyższe mają być dopłaty.

O dopłaty będzie można ubiegać się w przypadku mieszkań po raz pierwszy zasiedlanych - wtedy, gdy zasiedlenie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej.

Rząd planuje, że pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane w 2019 r., na ten cel przewidziano 400 mln zł, w 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku - 1,6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2027 roku - 2 mld zł rocznie.

PAP/Mariusz Polit/OP