Zamknij

43% firm chce zwiększyć wynagrodzenie pracowników w najbliższych 6 miesiącach

Olga Papiernik
04.12.2017 12:07
43% firm chce zwiększyć wynagrodzenie pracowników w najbliższych 6 miesiącach
fot. Olu Eletu on Unsplash

Odsetek firm planujących wzrost wynagrodzeń pracowników w najbliższych 6 miesiącach wzrósł do 43% z 29% w poprzednim badaniu w sierpniu br., wynika z raportu "Plany Pracodawców", zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Natomiast 49% firm stwierdza, że pozostawi wynagrodzenie na obecnym poziomie.

Najczęściej o podwyżkach wspominają przedsiębiorcy z branży transportowej, gospodarki magazynowej i łączności (54%), przemysłu (48%) i sektora nowoczesnych usług dla biznesu (45%), jak też firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych (43%).

- W każdym regionie kraju firmy planują firmy podwyżki wynagrodzeń - więc nie jest to tylko trend występujący dotąd na Zachodzie, w województwach wschodnich 44% firm planuje podwyżki płac. - powiedziała dyrektor Instytutu Badawczego Randstad Katarzyna Gurszyńska podczas konferencji prasowej.

Ostrożniej pracodawcy planują zwiększanie zatrudnienia: obecnie 31% firm wobec 40% firm z poprzedniego badania. W ciągu najbliższych 6 miesięcy ponad połowa firm (58%) planuje pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie, a 7% - zredukować. Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników mają firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (42%), budowlanego (38%) i przemysłu (37%). O największych redukcjach myśli sektor pośrednictw finansowego (18%).

- Widzimy nasilające się zjawisko rynku pracownika. Nie widzimy spadku zainteresowania naszym krajem zagranicznych inwestorów i wiemy, że ten rok będzie rekordowy, gdyż wartość pozyskanych inwestycji w połowie listopada br. to ponad 2 mld euro przynajmniej, tj. 55 projektów, a rok się jeszcze nie zakończył, co przekłada na 15,5 tys. miejsc pracy. To jest najwyższy wynik roczny, jaki zanotowaliśmy w 25-letniej historii naszej agencji, jeśli chodzi o wartość inwestycji, ale liczba zatrudnionych jest daleko od zanotowanego rekordu. Przełożenie wartości inwestycji na liczbę miejsc pracy jest skromniejsza niż dotąd notowaliśmy. - powiedziała ekspert Departamentu Rozwoju Gospodarczego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Agata Mężyńska podczas konferencji prasowej.

- To są projekty przede wszystkim z dwóch sektorów, tj. centrów usług wspólnych, biznesowych - te projekty są najczęściej pozyskiwane - a drugim sektorem jest przemysł automotive. - dodała Mężyńska.

Respondentami w badaniu są pracodawcy wyrażający opinie w następujących obszarach działalności, planowania w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Badanie zostało zrealizowane w okresie od 11 października do 10 listopada 2017 r. metodą CATI przez ekspertów TNS na próbie 1 000 firm, z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób.

ISBnews/OP