Zamknij

40 proc. bezrobotnych pozostaje bez pracy ponad rok

Olga Papiernik
30.03.2018 09:35
bezrobotny
fot. Heidi Sandstrom. on Unsplash

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł o 0,8 pkt m/m w marcu 2018 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia spadł w marcu o 0,8 punktu. Spadek był nieco mniejszy od tych odnotowanych w poprzednich dwóch miesiącach. Wydaje się, że wartości wskaźnika w ostatnim czasie bardziej odzwierciedlają wysoki i niezaspokojony popyt na pracę niż realne możliwości dalszego równie szybkiego spadku stopy bezrobocia" - czytamy w raporcie.

Zdaniem ekspertów BIEC, wartości wskaźnika w ostatnim czasie bardziej odzwierciedlają wysoki i niezaspokojony popyt na pracę niż realne możliwości dalszego równie szybkiego spadku stopy bezrobocia.

Bezrobotni w Polsce

Jak podało BIEC, około 40 proc. ogółu bezrobotnych pozostaje bez pracy ponad rok.
Blisko 20 proc. zarejestrowanych bezrobotnych przekroczyła 55 lat. Ponad 50 proc. to osoby bez wykształcenia lub z wykształceniem zawodowym.

Ograniczenia podaży pracy w najbliższym czasie będą się nasilać, głównie z powodu obniżenia wieku emerytalnego oraz rugowania z rynku pracy młodych kobiet decydujących się na macierzyństwo, podkreśliło Biuro.

Obecnie sześć składowych wskaźnika oddziałuje w kierunku dalszego spadku bezrobocia, a dwie zmienne zapowiadają jego ewentualny wzrost, prognozując tym samym pogorszenie sytuacji na rynku pracy w najbliższym czasie, podano także.

"Od blisko dwóch lat liczba bezrobotnych, którzy znajdują zatrudnienie systematycznie maleje. Potwierdza to tezę o pogarszaniu się szans aktywizacji zawodowej znacznej części obecnych bezrobotnych i wskazuje na duże niedopasowanie kwalifikacji bezrobotnych do zgłaszanych przez pracodawców ofert pracy" - wskazano w materiale.

Wśród zarejestrowanych bezrobotnych osoby długotrwale pozostające bez pracy oraz oczekujące na osiągnięcie wieku emerytalnego,stanowią znacząca grupę.

ISBnews/PAP/OP