Zamknij

37 000 zł dotacji do wzięcia z programu „Czyste powietrze”

21.10.2020 14:35
panele fotowoltaiczne na dachu
fot. Shutterstock

Nawet 37 000 zł można otrzymać na termomodernizację domu, wymianę źródła ciepła, czy montaż paneli fotowoltaicznych. Nabór wniosków ruszył 21 października 2020.

Dotacje możliwe do otrzymania w programie „Czyste powietrze” zostały podwyższone – beneficjenci mogą teraz otrzymać maksymalnie 37 000 zł. Na tę kwotę składa się 32 000 zł dofinansowania bazowego oraz dodatkowe 5000 zł na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznych.

Nie wszyscy jednak będą mogli liczyć na otrzymanie tak wysokiej kwoty. Wyznaczono bowiem dość wyśrubowane limity dochodowe.

Dofinansowanie na termomodernizację. Do 37 000 zł z programu „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” powstał, żeby pomóc w poprawieniu energooszczędności polskich domów. Termomodernizacja pozwoli na ogrzewanie lokali mniejszym kosztem, co oznacza mniejsze obciążenie systemu energetycznego, mniejszą emisję gazów cieplarnianych oraz niższe zanieczyszczenie powietrza.

Zobacz także

Wyższa kwota dotacji dostępna będzie dla osób, które mają niskie dochody. W ten sposób rząd chce umożliwić inwestowanie w nowe rozwiązania w przypadku gospodarstw domowych, które bez pomocy nie myślałyby nawet o wydaniu pieniędzy na cele inne niż bytowe.

Otwieramy bardzo ważną przestrzeń, która pozwoli do programu „Czyste powietrze” włączyć Polaków o niższych dochodach, którzy potrzebują większego wsparcia od państwa na inwestycje termomodernizacyjne. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej poprawić jakość powietrza w Polsce.

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska

Wyższą dotację będą mogli otrzymać beneficjanci, u których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub gdy dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie przekroczy 1960 zł.

Do wniosków składanych o dotacje z programu „Czyste powietrze” trzeba będzie dołączyć zaświadczenie zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego. Można je otrzymać w gminie.

RadioZET.pl/money.pl