Zamknij

35,5 mln euro z budżetu UE na aktywizację młodych bezrobotnych

Olga Papiernik
21.12.2017 17:51
35,5 mln euro z budżetu UE na aktywizację młodych bezrobotnych
fot. Julián Gentilezza on Unsplash

-35,5 mln euro otrzyma Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie na realizację programu Wspólny Plan Działania (Joint Action Plan - JAP). Program ma pomóc w znalezieniu pracy blisko 13 tys. młodych ludzi w regionie - powiedział PAP dyrektor WUP Tomasz Czop.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

JAP to nowy program Komisji Europejskiej skierowany do młodych ludzi (do 29 roku życia), którzy nie pracują, nie kształcą się ani nie szkolą. Na Podkarpaciu program ten będzie funkcjonować jako pilotaż.

Jak podkreślił Czop, dotychczas w żadnym kraju Unii Europejskiej to nowe "narzędzie: KE nie zostało użyte. -Po raz pierwszy polityka spójności Unii Europejskiej zostaje skierowana bezpośrednio na poziom regionu, gdzie występuje potrzeba interwencji i wsparcia. - dodał.

JAP na Podkarpaciu będzie realizowany od kwietnia 2018 r. do grudnia 2020 r. WUP przy jego realizacji będzie współpracował z 21 powiatowymi urzędami pracy z ternu Podkarpacia. Efektem programu ma być znalezienie pracy dla 13 tysięcy osób.

Czop wyjaśnił, że JAP według założeń KE, ma wspierać młodych ludzi, którzy mieszkają w regionach, gdzie stopa bezrobocia wśród młodzieży przekroczyła 25 proc.

-Na Podkarpaciu, według danych Eurostat, na koniec 2016 roku, bezrobocie wśród ludzi młodych (w wieku 15-24 lat) wynosiło 31,6 proc. i było najwyższe w Polsce. Jednocześnie nasze województwo to jedyny region, w którym stopa bezrobocia wśród tych osób wciąż przekracza 25 proc. W pozostałych regionach Polski wskaźnik ten waha się od 10,6 proc. w Wielkopolsce do 23,9 proc. w województwie warmińsko-mazurskim. - powiedział Czop.

W ramach JAP, jak zaznaczył dyrektor WUP, prowadzone będą działania aktywizujące młode osoby, które będą indywidualnie dopasowane do każdej osoby. 

PAP/Wojciech Huk/OP