Zamknij

300 plus. Niektórzy rodzice muszą wstrzymać się ze złożeniem wniosku

07.07.2020 13:26
300 plus. Niektórzy rodzice muszą wstrzymać się ze złożeniem wniosku
fot. LStockStudio/shutterstock (ilustracyjne)

1 lipca ruszyła kolejna edycja programu Dobry Start. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, nie wszyscy rodzice mogą już składać wnioski.

300 plus na wyprawkę to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu Dobry Start. Nabór wniosków w kolejnej edycji ruszył 1 lipca, jednak nie dla wszystkich.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, na razie ze złożeniem wniosku muszą wstrzymać się rodzice, których dzieci skończyły szkołę podstawową.

300 plus. Wnioski ósmoklasistów dopiero od połowy sierpnia

Jednym z warunków otrzymania przez dziecko świadczenia jest podjęcie we wrześniu nauki w szkole. W związku z tym, jak zaznacza dziennik, rodzic we wniosku musi wskazać do jakiej placówki edukacyjnej jego dziecko będzie uczęszczać w roku szkolnym 2020/2021.

Zobacz także

Z wnioskiem o 300 plus muszą zatem wstrzymać się rodzice ponad 347 tysięcy ósmoklasistów. Z powodu pandemii ich egzaminy końcowe zostały przełożone z kwietnia na czerwiec, a w konsekwencji zmienił się też harmonogram naboru do szkół średnich. Jak czytamy w gazecie, ogłoszenie wyników listy osób zakwalifikowanych do danej szkoły ponadpodstawowej nastąpi 12 sierpnia. Listy przyjętych osób zostaną zaś opublikowane 19 sierpnia.

Rodzice powinny zatem wstrzymać się do tego czasu z wnioskiem o świadczenie. Dlaczego? Jeśli bowiem okaże się, że wskazali niewłaściwą szkołę we wniosku lub w ogóle jej nie wskazali, gmina wezwie ich w ciągu 14 dni do korekty wniosku. Wstrzymanie się do sierpnia pozwoli zatem rodzicom uniknąć konieczności powtórnego składania wniosku. Co istotne, czasu na złożenie wniosku jest sporo – termin mija 30 listopada 2020 roku.

Zobacz także

W przypadku wniosków, które wpłyną w lipcu oraz sierpniu, gminy mają bowiem termin na ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłatę do końca września. Natomiast dla wniosków złożonych od 1 września do 30 listopada przyznanie pieniędzy następuje w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Dla kogo 300 plus?

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Od 1 sierpnia 2019 r. o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

Wniosek od 1 lipca można złożyć przez internet przez stronę empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną oraz portal PUE ZUS, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”