Zamknij

300 plus. Ile złożono wniosków o świadczenie Dobry start?

04.08.2020 13:26
300 plus. Do kiedy? Podano najnowsze statystyki
fot. Africa Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Przyznano do tej pory ponad 1,3 mln świadczeń Dobry start, potocznie nazywanych 300 plus. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze na wyprawkę szkolną?

300 plus wypłacane jest po raz trzeci. Rodzice mogą składać wnioski o wypłatę dodatkowych 300 zł na wyprawkę dla dzieci przed nowym rokiem szkolnym.

Świadczenie utrzymano bez zmian pomimo pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało najnowsze dane o skali składanych wniosków.

Dobry start. Ile złożono wniosków?

Od 1 lipca wniosek o pieniądze z programu Dobry start można było składać online przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski można też składać w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Zobacz także

Jak poinformowała PAP minister rodziny Marlena Maląg, od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu Dobry Start. W tym czasie przyznanych zostało 1,3 mln świadczeń.

To - jej zdaniem - "tylko pokazuje, że to świadczenie było bardzo potrzebne". 

Świadczenie "Dobry start" to 300 zł wsparcia dla 4,5 mln uczniów rozpoczynających rok szkolny. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,42 mld zł rocznie. Przysługuje ono raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat.

Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

Zobacz także

Świadczenie nie przysługuje dla przedszkolaków i studentów. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

RadioZET.pl/PAP