Zamknij

Dobry start. Prawie pół miliona wniosków o 300 plus

06.07.2020 07:56
300 plus. Dla kogo? Złożono już prawie pół miliona wniosków
fot. Sharomka/Shutterstock (ilustracyjne)

W ciągu niecałego tygodnia złożono ponad 470 tys. wniosków o wypłatę pieniędzy z programu Dobry start. Tegoroczny koszt wyprawki szkolnej dla uczniów dla budżetu państwa to około 1,5 mld zł.

300 plus to rządowe wsparcie dla rodzin, które przed wrześniem stoją przed wyzwaniem sfinansowania wyprawki szkolnej. 1 lipca wystartowała tegoroczna pula wniosków o wypłatę z programu Dobry start.

- Trzeci rok realizujemy program Dobry start, czyli wyprawkę na rozpoczęcie roku szkolnego. W dwóch poprzednich edycjach około 3 miliardów złotych trafiło rok rocznie do 4,5 miliona uczniów. W tym roku budżet programu to około 1,5 miliardów złotych – podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas wizyty w Rawiczu (woj. wielkopolskie).

300 plus. Świadczenia są już wypłacane

Można by powiedzieć, że z jednej strony rodzice myślą o tym, aby zorganizować teraz dzieciom wakacje. Natomiast informacja o tym, że 1 września szkoły ruszą normalnie, w normalnym trybie, pokazuje jakie jest zainteresowanie rodziców tym programem i widzimy też jakie jest przygotowanie przede wszystkich tych programów rządowych. Do tej pory – według danych na piątek – wniosków złożono już ponad 470 tysięcy - i świadczenie te już są wypłacane

Marlena Maląg

Zobacz także

Maląg oceniła, że środki z programu Dobry start to realne wsparcie dla rodzin przed rozpoczęciem roku szkolnego.

- Wiemy, że z każdym rozpoczęciem roku są koszty związane z przygotowaniem ucznia. Podręczniki uczniowie otrzymują darmowo, natomiast przygotowanie, wyposażenie - tornistrów szkolnych – to są koszty i to jest realne wsparcie, które jest realizowane i będzie realizowane – mówiła.

Świadczenie z programu Dobry start to 300-złotowe wsparcie na wyprawkę szkolą. Przysługuje ono wszystkim uczniom do 20. roku życia, a w przypadku niepełnosprawności do 24. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

Wnioski o 300 plus rodzice mogą składać od 1 lipca drogą elektroniczną przez ministerialny portal emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal usług elektronicznych ZUS. Przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się 1 sierpnia.

RadioZET.pl/PAP