Zamknij

300 plus. Startuje nabór wniosków o świadczenie

30.06.2020 11:15
300 plus. Dla kogo? Wnioski o Dobry start od 1 lipca
fot. Monkey Business Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Rusza nabór wniosków na program Dobry start. Od 1 lipca rodzice mogą już składać wnioski o 300 zł dla każdego uczącego się dziecka - przypominała Marlena Maląg, minister rodziny.

300 plus, jak potocznie nazywany jest program Dobry start, to jeden ze sztandarowych propozycji socjalnych rządu PiS. Z początkiem lipca rusza nowa tura składania wniosków o dofinansowanie szkolnej wyprawki dla każdego ucznia.

O zasadach świadczenia we wtorek opowiedziało kierownictwo resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dobry start. Wnioski

Dokumenty o świadczenie można składać od 1 lipca online przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać także drogą tradycyjną (w formie papierowej) bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Zobacz także

Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Jak mówiła minister Maląg program dotyczy co prawda początku roku szkolnego, ale "to tak naprawdę już niedługo" i dlatego warto ubiegać się o świadczenie jak najszybciej.

Wiceminister rodziny Barbara Socha akcentowała podczas wtorkowej konferencji w siedzibie resortu, że wczesne złożenie wniosku gwarantuje wczesne wypłaty. Przypomniała też, że od trzech lata do polskich rodzin co roku trafiło 1,5 mld zł, by wesprzeć materialnie uczniów u progu szkoły.

Z kolei minister rodziny Marlena Maląg wspomniała przy okazji konferencji o rządowych programach, które wspierają różne grupy społeczne. Mówiła o programie 500 plus, który nabrał w epidemii dodatkowego wymiaru - wspiera polskie rodziny również w tym trudnym okresie oraz o programie pomocy dla mam wychowujących co najmniej czworo dzieci.

Z tego ostatniego świadczenia skorzystało już 57 tys. osób. Wspomniała też o dodatku solidarnościowych dla osób, które utraciły pracę w wyniku pandemii oraz o bonie turystycznym, nad którym finalizowane są prace w parlamencie, a wesprzeć ma nie tylko branże turystyczną, ale też rodziny.

Zobacz także

Złożenie wniosku o świadczenie Dobry start w lipcu lub w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub w listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie Dobry start w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

300 plus nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. 

RadioZET.pl/PAP