Zamknij

300 plus zmienione przez rząd. „Pomoc ominie ubogich”

26.04.2021 10:52
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

300 plus, a więc program „Dobry start”, został zmodyfikowany przez rząd, który szuka oszczędności w budżecie. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej uważa, że nowe reguły przyznawania świadczenia mogą wykluczyć rodziny ubogie.

500 plus wspierane jest przez inne programy socjalne, w tym „Dobry start”. Świadczenie, znane powszechnie jako 300 plus, zapewnia wypłatę 300 zł rodzicom dzieci, które zaczynają rok szkolny. Pieniądze mają pomóc w kupieniu wyprawki, a więc przede wszystkim podręczników oraz przyborów szkolnych.

W 2021 roku zasady przyznawania pieniędzy znacznie się zmienią, dzięki czemu w ciągu 10 lat na program wydane zostanie według prognoz rządu niemal 500 mln zł mniej. Eksperci po przeanalizowaniu projektu ustawy alarmują: modyfikacje znacznie utrudnią uzyskanie świadczenia rodzinom ubogim, które powinny być głównymi beneficjentami wsparcia.

300 plus zaoszczędzi 500 mln zł. Potrzebującym będzie ciężej dostać pieniądze

Reforma programu „Dobry start” ma opierać się na dwóch głównych filarach: odebraniu obsługi programu jednostkom samorządowym i przeniesienia go do ZUS oraz cyfryzacji wniosków. Oba rozwiązania zdaniem Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej utrudnią rodzinom ubogim staranie się o świadczenie.

PFZPSiPS wskazało w liście skierowanym do ministry rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, że możliwość składania wniosków tylko poprzez internet to znaczne utrudnienie dla rodzin ubogich, które w wielu przypadkach są wykluczone cyfrowo. Eksperci wskazali, że w 2020 roku z 3,19 mln wniosków o 300 plus blisko jedna trzecia była złożona na tradycyjnych, papierowych formularzach.

Z tej formy wystąpienia o świadczenie dla dzieci korzystali w dużej mierze odbiorcy wrażliwi, a więc rodziny ubogie, z mniejszych ośrodków miejskich lub wsi, a także rodziny wykluczone cyfrowo (bez dostępu do komputera lub internetu).

list PFZPSiPS

Problem ten ma być rozwiązany dzięki utworzeniu w oddziałach ZUS specjalnych stanowisk umożliwiających złożenie wniosków online z pomocą pracowników. PFZPSiPS wskazało, że nawet z uwzględnieniem tego działania dostęp do świadczenia może pozostać w przypadku ubogich rodzin znacznie utrudniony.

ZUS dysponuje bowiem w Polce 322 oddziałami, podczas gdy ośrodków pomocy społecznej jest niemal 2500. Oznacza to, że potencjalni beneficjenci 300 plus będą mieć niemal 10 razy mniej punktów, do których mogliby się udać, i liczyć się z koniecznością odstania w kolejce znacznego czasu, jako że w placówkach ZUS skupić się może niemal 10 razy więcej osób, niż w ośrodkach pomocy.

RadioZET.pl/money.pl/PFZPSiPS