Zamknij

300 plus załatwimy tylko przez internet. Rząd zaoszczędzi miliony

22.06.2021 10:01
Maląg o zmianach w 300 plus
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

1 lipca rusza nabór wniosków w ramach programu Dobry Start. Rodzice złożą wnioski wyłącznie przez internet, dzięki czemu rząd zaoszczędzi na ich obsłudze.

Dobry Start to program zakładający 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Pieniądze na wyprawkę szkolną, zgodnie z szacunkami resortu rodziny, trafiają do 4,4 mln dzieci.

W lipcu 2021 roku ruszy nabór wniosków. W tym roku jednak zmienią się zasady składania wniosków i wypłat świadczenia.

Rząd szuka oszczędności. Wnioski o pieniądze tylko elektronicznie

Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podsumowuje, że każdego roku 4,4 mln dzieci korzysta z 300 plus. Minister Marlena Maląg poinformowała, że rośnie popularność przesyłania wniosków o to świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 lipca będzie to jedyna możliwość ubiegania się o pieniądze na wyprawkę szkolną, a obsługą wniosków zajmie się ZUS.

Możemy oszczędzać w ten sposób pieniądze, które sfinansują kolejne programy prorodzinne. Zaoszczędzimy prawie pół miliarda złotych

Marlena Maląg

Podczas wspólnej konferencji z szefową resortu rodziny prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska wyliczyła, że obecnie obsługa jednego wniosku kosztuje 10 złotych. Po przeniesieniu tego procesu do sieci koszty spadną do 30 groszy, co w skali dekady pozwoli zaoszczędzić 488 mln zł.

Pieniądze, które miałyby trafić do urzędów, pomogą sfinansować programy tj. 500 plus, Maluch Plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie wkładu własnego – podsumowała minister Maląg.

Co z rodzinami, które wolą tradycyjną formę składania dokumentów lub nie mają dostępu do sieci? Potencjalni beneficjenci 300 plus będą mogli udać się do jednego z urzędów, w których powołani zostaną konsultanci do spraw obsługi programu. Urzędnicy pomogą założyć Profil Zaufany i złożyć wniosek przez internet.  Powstaną też mobilne punkty wsparcia, w ramach których od lipca pracownicy ZUS będą udzielali pomocy przy składaniu wniosków.

MRiPS szacuje, że w 2021 roku 3,6 mln rodziców złoży wnioski o 300 plus dla ponad 4 mln dzieci. Wnioski można będzie składać za pośrednictwem platformy Empatia lub PUE ZUS.

RadioZET.pl