Zamknij

Maląg o 300 plus: 5 lat temu nikomu się to nawet nie śniło

01.07.2020 10:24
Maląg o 300 plus: 5 lat temu nikomu się to nawet nie śniło

Rusza kolejna, trzecia edycja programu Dobry Start.  Na każde uczące się dziecko można otrzymać 300 złotych na wyprawkę szkolną. Trwa nabór wniosków.

Program Dobry Start to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że 1 lipca rusza nabór wniosków.

Szefowa resortu pracy Marlena Maląg podsumowała dotychczasowe edycje programu 300 plus. - Świadczenie pomaga rozpocząć rok szkolny spokojnie. To potężne wsparcie dla rodziny – oceniła minister.

300 plus. Rusza nabór wniosków o świadczenie

Program Dobry Start, w ramach którego, na każde uczące się dziecko można otrzymać 300 zł na wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego, to poważne wsparcie dla polskich rodzin. Jego roczny koszt to 1,5 mld 

– powiedziała szefowa MRPiPS Marlena Maląg na antenie radiowej Jedynki

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Od 1 sierpnia 2019 r. o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.

Zobacz także

Od 1 lipca wniosek o świadczenie można składać online przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski będzie też można składać w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Minister przypomniała, że „złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września".

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że program funkcjonuje trzeci rok.

- W sumie przez te trzy lata jego koszt to ponad cztery miliardy złotych. Trzy miliardy to poprzednie dwa lata, w tym roku w budżecie mamy 1,5 mld złotych – podała minister.

Zobacz także

W rozmowie z PAP Maląg oceniła, że ostatnie 5 lat to czas budowania bezpiecznej i solidarnej polityki społecznej – "czas budowania Polski Plus".

Ważnym elementem polityki rodzinnej jest też program Dobry start, czyli 300 złotych na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. 5 lat temu nikomu się to nawet nie śniło

– stwierdziła Maląg

RadioZET.pl/PAP