Zamknij

300 plus nie dla wszystkich. „Rządzący zignorowali istotny fakt”

30.08.2021 09:27
300 plus nie dla wszystkich
fot. Marek BAZAK/East News

300 plus, czyli pieniądze na wyprawkę szkolną, dostaną na swoje dzieci ci rodzice, którzy mają dostęp do internetu i konto w banku, co wciąż nie jest powszechne.

Dobry Start to program zakładający 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Pieniądze na wyprawkę szkolną, zgodnie z szacunkami resortu rodziny, trafiają do 4,4 mln dzieci.

W lipcu 2021 roku ruszył nabór wniosków, ale na nowych zasadach, które nie zawsze są na rękę rodzicom. Jak czytamy w „Gazecie Wyborczej”, sami pracownicy socjalni zgłaszają, że wiele rodzin wciąż nie ma dostępu do internetu, a rodzice posługują się tylko gotówką, co może wykluczyć ich z programu Dobry Start.

300 plus wykluczy setki rodzin?

300 plus od 2021 roku przyznawane jest wyłącznie na konto bankowe rodziców po uprzednim złożeniu wniosku elektronicznego. Jak argumentował resort rodziny, obecnie obsługa jednego wniosku kosztuje 10 złotych. Po przeniesieniu tego procesu do sieci koszty spadną do 30 groszy, co w skali dekady pozwoli zaoszczędzić 488 mln zł.

To z pewnością korzystna zmiana dla budżetu i samych rodziców, którzy szybciej załatwią formalności. Jak podsumował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do urzędu wpłynęło ponad 3,6 mln wniosków, a urząd już wpłacił prawie miliard złotych na wyprawkę. Wciąż jednak nawet kilkaset tysięcy rodzin nie złożyło wniosku, czego powodem, jak czytamy w „GW”, może być wykluczenie cyfrowe.

Jak czytamy w gazecie, zmiany wprowadzone od tego roku w programie budzą wątpliwości pracowników ośrodków pomocy społecznej, którzy obawiają się ograniczenia dostępu do świadczenia. Chodzi przede wszystkim o biedniejsze rodziny, mieszkające w małych miejscowościach lub na wsiach i o tzw. e-wykluczonych - wskazuje dziennik. Powołuje się na dane, wedle których w Polsce blisko 5 mln osób wciąż nie korzysta z internetu ani komputera, a jak podaje NBP, około 10 proc. Polaków nie posiada konta bankowego. „Dlaczego rządzący zignorowani ten fakt?” – pyta dziennik.

ZUS z kolei odpowiada, że potencjalni beneficjenci 300 plus mogą  udać się do jednego z urzędów, w których powołani zostaną konsultanci do spraw obsługi programu. Urzędnicy pomogą założyć Profil Zaufany i złożyć wniosek przez internet.  Co więcej, w wybranych placówkach Poczty Polskiej, urzędach miast, gmin, ośrodków pomocy społecznej czy domach kultury uruchomiono specjalne mobilne punkty ZUS. Jak jednak pisze dziennik „to nie rozwiązuje wszystkich problemów”.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza