Zamknij

Będą zmiany w 300 plus. Program Dobry start na nowych zasadach

18.02.2020 08:33
300 plus na wyprawkę. Dobry start 2020 - będą zmiany w programie
fot. shutterstock/Sorapop Udomsri (ilustracyjne)

300 złotych na wyprawkę dla dzieci będzie zagwarantowane ustawowo. Dotąd rządowy program regulowany był przez rozporządzenia i uchwały. Ministerstwo pracy zaproponowało zmiany.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej chce, by program Dobry Start znalazł się w ustawie. Resort skierował do konsultacji projekt ustawy w tej sprawie.

- Rodzice nie będą musieli martwić się o to, czy w kolejnym roku otrzymają wsparcie na swoje uczące się dzieci – podkreśla minister rodziny Marlena Maląg.

Zobacz także

Co się zmieni w 300 plus?

Do tej pory program realizowany był na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów. Teraz, prawo do świadczenie zagwarantowane będzie z mocy ustawy.

- Chcemy, by rozwiązanie to było pewne i gwarantowane ustawą – dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy regulującej prawo do świadczenia Dobry start – powiedziała szefowa MRPiPS.

Zobacz także

Zmianie ulegną także terminy składania wniosków. Podobnie jak w przypadku 500 plus, wnioski można będzie składać drogą elektroniczną od 1 lutego, a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia.

Jak dodaje Marlena Maląg, bez zmian pozostanie data końcowa okresu przyjmowania wniosków, czyli 30 listopada.

300 plus, obok programu Rodzina 500 plus, jest jednym z elementów kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej. Głównym celem programu jest wyrównywanie szans, dlatego jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych przysługuje na każde uczące się dziecko, niezależnie od dochodów 

– powiedziała PAP minister Maląg

Dla kogo 300 plus?

Program Dobry start to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

Zobacz także

300 złotych przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Od 1 sierpnia 2019 r. o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.

W 2019 roku 300 plus trafiło do 4,5 mln uczniów. Na program przeznaczono 1,4 mld zł

RadioZET.pl/PAP