Zamknij

300 plus dla dziecka. Rusza nabór wniosków do programu Dobry Start

24.06.2020 12:29
300 plus na wyprawkę dla dziecka. Wnioski do programu Dobry Start
fot. Shutterstock/ Sharomka (ilustracyjne)

300 plus na wyprawkę dla dziecka to obok 500 plus czołowy program Prawa i Sprawiedliwości wspierający rodziny. 1 lipca rusza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Dobry Start.

Program Dobry Start to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformował, że 1 lipca rusza nabór wniosków.

300 złotych na wyprawkę szkolną, zgodnie z szacunkami resortu, trafi do 4,5 miliona uczniów. W jaki sposób i do kiedy można składać wnioski? Komu przysługują pieniądze? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z programem Dobry Start.

300 plus. Kto może skorzystać?

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Od 1 sierpnia 2019 r. o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.

Zobacz także

300 plus. WNIOSKI

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

Wniosek od 1 lipca można złożyć przez internet przez stronę empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną oraz portal PUE ZUS, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Zobacz także

300 plus. Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski przyjmowane będą od 1 lipca 2020 roku. Wniosek można złożyć także po wakacjach. Ostateczny termin mija 30 listopada 2020 roku.

Zobacz także

300 plus. Kiedy pieniądze trafią na konto?

Jeśli wnioskodawca będzie ubiegał się o wsparcie w lipcu lub w sierpniu, świadczenie zostanie mu wypłacone nie później niż do 30 września. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w późniejszym terminie, wówczas wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Beneficjenci dowiedzą się o decyzji urzędników ws. przyznania świadczenia mailowo.

Zobacz także

300 złotych na wyprawkę a podatek

Resort rodziny zaznacza, że wypłata w ramach programu Dobry Start, podobnie jak inne świadczenia zwolniona jest z opodatkowania.

RadioZET.pl/gov.pl